Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odstoupení od klimatické dohody je podle Američanů chyba. Trump má podporu jen třetiny obyvatel

Odstoupení od klimatické dohody je podle Američanů chyba. Trump má podporu jen třetiny obyvatel

S rozhodnutím amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody, díky které signatářské státy přistoupily v roce 2015 na dobrovolné snižování emisí, souhlasí jen necelá třetina Američanů. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění, který dnes zveřejnila agentura AP.

Americkou účast na dohodě, kterou podepsalo 195 zemí včetně Česka, Trump vypověděl na začátku tohoto měsíce. Tento krok vyvolal takřka bezvýhradně kritické reakce po celém světě.

Pařížská dohoda o ochraně klimatu si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa představuje dohoda pro americkou ekonomiku neúměrnou finanční zátěž. USA patří spolu s Čínou k největším znečišťovatelům ovzduší na světě.

Podle průzkumu, o kterém informovala AP, jen 18 procent Američanů sdílí Trumpův názor, že odstoupení od dohody pomůže americké ekonomice. Mezi republikány má Trump větší podporu než mezi demokraty.

Podnikatel Donald Nolan z New Jersey je podle AP přesvědčen, že Trump svým rozhodnutím poškozuje pověst USA ve světě. „Žiji v místě, které je 36 stop (deset metrů) nad úrovní moře. Jestliže se rozpustí ledovce, nebude zde suchá zem. Nejste vůdčí politik, jestliže odstupujete od něčeho, k čemu se hlásí tolik ostatních zemí. Když jsem žil v cizině, dívali se na Ameriku vždy jako na první zemi na světě. Teď je toto naše postavení poškozeno,“ řekl Nolan AP.