Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odveta Ruska. Moskva vyhostila dva estonské a pět moldavských diplomatů

Odveta Ruska. Moskva vyhostila dva estonské a pět moldavských diplomatů

Ruské úřady dnes nařídily pěti moldavským a dvěma estonským diplomatům, aby opustili území Ruské federace. Moskva tak reagovala na dřívější vyhoštění svých diplomatických zástupců z těchto dvou zemí. Informovala o tom agentura Interfax. Estonští diplomaté musejí opustit Rusko do pěti dnů, moldavští pak do tří.

Estonské ministerstvo zahraničí vyhostilo dva ruské diplomaty, včetně generálního konzula ve městě Narva na severovýchodě země, v pátek. V Moldavsku se obdobné opatření z pondělí týkalo pěti členů ruské diplomatické mise. Ani jedna ze zemí přitom své rozhodnutí nezdůvodnila.

Ruské ministerstvo zahraničí dnes předalo šéfovi estonské diplomatické mise a představiteli moldavského velvyslanectví v Moskvě nóty, ve kterých označilo dva estonské a pět moldavských diplomatů za „nežádoucí osoby“. Mezi vyhoštěnými je i estonský generální konzul v Petrohradě Jaanus Kirikmäe.

Odpovědnost za vyhoštění estonských diplomatů nese podle ruského ministerstva zahraničí Tallinn. Estonská vláda prý pokračuje v uplatňování „destruktivní politické linie“, což má negativní dopad na rusko-estonské vztahy.

Mluvčí estonského ministerstva zahraničí Sandra Kamilovová podle agentury TASS bez komentáře potvrdila, že Tallinn byl o rozhodnutí ruských úřadů informován.

Kroky moldavské vlády pak Moskva označila za kontraproduktivní a v rozporu s principy partnerství a vzájemné důvěry.

Moldavský premiér Pavel Filip podle Reuters prohlásil, že vláda měla pro své rozhodnutí „dobré důvody“. „Podporujeme dobré vztahy s Ruskem, ty by však měly být založeny na vzájemném respektu,“ dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek