Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odveta za krvavou operaci proti Kurdům. Turecké město zasáhly rakety odpálené ze Sýrie

Odveta za krvavou operaci proti Kurdům. Turecké město zasáhly rakety odpálené ze Sýrie

Turecké útoky na kurdské milice v severosyrském Afrínu se dočkaly odpovědi. Čtyři rakety odpálené ze syrského území dnes zasáhly pohraniční jihoturecké město Kilis. Útok nikoho nezabil, ale poničeno bylo několik budov. Informovala o tom turecká tisková agentura Anadolu.

Tři rakety poničily dvě budovy, zatímco čtvrtá střela zasáhla opuštěný plácek v centru města. Turecko podle Anadolu na útok reagovalo.

V sobotu zahájila Ankara v severosyrské oblasti Afrín operaci Olivová ratolest namířenou proti ozbrojencům z turecké Strany kurdských pracujících (PKK), syrským kurdským milicím a bojovníkům Islámského státu (IS).

Podle milic YPG, které jsou ozbrojenou složkou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), turecké letouny v sobotu zasáhly město Afrín a několik dalších vesnic. Zahynulo šest civilistů a tři bojovníci a dalších 13 civilistů utrpělo zranění.

Ankara operaci brání s tím, že letectvo zasáhlo 95 procent cílů a že útočila pouze na teroristy. Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu uvedl, že Turecko o vývoji v Afrínu informovalo veškeré hráče zapojené do dění v Sýrii.

Syrská vláda se nicméně proti tomuto prohlášení ohradila s tím, že ji Ankara o vojenské operaci neinformovala. Rusko, které je spojencem Damašku, mezitím uvedlo, že bude v OSN požadovat, aby Turecko akci zastavilo. Arabsko-kurdské milice SDF, které podporují Spojené státy, varovaly, že operace posílí IS.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek