Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odveta za rakety, nebo vraždu? Američané dle listu neudělili vízum diplomatovi z KLDR

Odveta za rakety, nebo vraždu? Američané dle listu neudělili vízum diplomatovi z KLDR

Měl to být výrazný mezník v americko-korejských vztazích. Dlouho očekáváná schůzka americké delegace se severokorejskými protějšky se měla uskutečnit na počátku března v New Yorku. Nakonec k ní ale nedojde. Američané odmítli udělit vízum vysoce postavenému zástupci Pchojngjangu, uvedl list the Wall Street Journal.

„Americká vláda nemá v plánu dvoustrannou schůzku se severokorejskou delegací v New Yorku,“ uvedl listu nejmenovaný pracovník amerického ministerstva zahraničí. Už dříve se objevily informace, že se nemá jednat o oficiální jednání, za obě strany měli vystupovat jejich bývalí čelní zástupci.

O důvodech, proč vysoce postavený severokorejský diplomat Choe Son Hui nedostal víza, se mnoho neví. Podle deníku mohl do rozhodování amerických úřadů promluvit nedávný severokorejský test balistické rakety, nebo vražda bratra vůdce KLDR Kim Čong-nama. Toho někdo před dvěma týdny zabil na letišti v Malajsii. Spekuluje se o tom, že příkaz k vraždě vydal sám severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Setkání americké a severokorejské delegace mělo být první setkání takového druhu po pěti letech. Měl to být také první oficiální kontakt s administrativou KLDR od nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek