Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Odvrácená strana islámu. Sex, prostituce a drogy na poutním místě

Odvrácená strana islámu. Sex, prostituce a drogy na poutním místě

Írán si může gratulovat. Druhé největší město v zemi bylo oficiálně vyhlášeno asijským hlavním městem islámské kultury pro rok 2017. Íránci si od titulu slibují zvýšenou turistickou návštěvnost města a s ním spojený ekonomický růst. Jenže jak se ukazuje, turisté nepřijíždějí obdivovat jen dvanáct století historie města nebo na návštěvu jednoho z hlavních poutních míst ší’itského islámu. Mašhad, stejně jako třeba Amsterdam platí za město, do kterého si můžete přijet potěšit nejen ducha, ale i tělo. Tedy hlavně tělo.

Mašhad si samozřejmě kulturní titul, který od roku 2011 uděluje Islámská vzdělávací, vědecká a kulturní organizace (ISESCO) každoročně třem starobylým městům v Asii, Africe a v arabském světě, plně zaslouží.

Je to významné ší’itské poutní místo a nachází se zde svatyně osmého imáma Rezy, jež je pro věřící velice důležitou postavou. Z centra provincie Chorásán pocházela navíc celá řada významných spisovatelů, básníků, vědců, vynálezců a astronomů. „Jakožto největší nábožensky významné islámské město s dlouhou historií může Mašhad i vzhledem ke své strategické a geografické poloze hrát zásadní úlohu při budování nové islámské kultury,“ nechal se slyšet při vyhlášení guvernér Chorásánu Alí Rezá Rašídíján.

Jenže pozornost, kterou s sebou titul hlavního města kultury Mašhadu přinesl, ovšem odkryla i jeho odvrácenou stranu. V době facebooku, twitteru a instagramu nemá režim šanci ututlat, že město platí za vyhlášenou destinaci sexuálních turistů.

Jak je něco takového možné v zemi, kde nesezdaný pár nesmí podle zákona společně ani vejít hotelu? „Prostituce je tu nelegální, takže musíme být trochu kreativní,“ vysvětluje v reportáži v britském deníku The Guardian Alí Rezá, který v Mašhadu pomáhá zájemcům sehnat placenou společnost. „Sex patří mezi atrakce, které nesmíte během žádného pořádného výletu propásnout, jedna noc vyjde zhruba na dva až tři miliony rijálů (tj. přibližně 1800 až 2650 korun). Bohatší si berou holky třeba na týden, vezmou je na výlet ke Kaspickému moři nebo do Isfahánu,“ popisuje Alí Rezá.

Podle statistiky přijíždí do Mašhadu ročně 1,5 milionů návštěvníků, z toho 23 % tvoří Iráčané. „Víc než 60 % jich sem jezdí za sexem, 20 % za obchodem a zbytek z náboženských důvodů,“ komentuje pro deník al-Arab čísla člen opozice a novinář Abd as-Samad Karímí.

Podle zpravodajského serveru Syrian Mirror platí mezi sexuálními turisty za vyhlášenou hlavně mašhadská ulice Kamjáb, kde se nachází přes 70 nevěstinců. Na zbytek města připadá přibližně 230 dalších. Prostitutky všech možných národností poskytují své služby skrze prostředníky, mezi něž patří také náboženští představitelé, kteří umožňují uzavřít tzv. krátkodobé manželství.

Instituci časově omezeného manželství (ar. mut’a) povoluje pouze ší’itský islám. Sunnité, kteří tvoří mezi muslimy většinu, jej naopak považují za pokrytecké posvěcení islámem zakázané prostituce. Podstata krátkodobého manželství spočívá v tom, že je dvojice standardně oddána, muž předá ženě dohodnuté věno, manželství je poté konzumováno a podle dohody následně rozvedeno. Proti kritice ovšem stojí názor, že dočasné manželství řeší potíže se sexuální frustrací, kterou svobodní věřící dbající zákazu mimomanželského sexu, prožívají.

V souvislosti s krátkodobými sňatky se velké oblibě těší aplikace Telegram. Podle novinářky Ibtikár se na ní lidé dělí do skupinek podle preferencí a její pomocí hledají ideálního partnera pro krátkodobé manželství. „Manželství uzavírané přes Telegram funguje tak, že si najdete vyhovující protějšek a s ním pak uzavřete manželskou smlouvu. Sňatek může trvat od jednoho dne po 99 let. Ze zaplaceného věna je stržena provize provozovatelům skupiny,“ vysvětluje Ibtikár, jak celý systém v reálu funguje.

Od mužů, kteří se chtějí ke skupině připojit, není vyžadováno, aby udávali jakákoliv osobní data, zatímco ženy musí popsat svůj zevnějšek. V současné době skupinu sleduje přes 7000 účastníků. Na deset „běžných“ manželství připadají v současném Íránu dvě manželství „dočasná“.

Sexuální turisté s sebou ovšem nevozí jen peníze, ale také pohlavně přenosné choroby. Právě dramatický nárůst zaznamenaných případů přiměl íránské úřady, aby začaly vážně uvažovat o tom, že staletý zvyk krátkodobých sňatků postaví mimo zákon. Představitelům Mašhadu nezbývá než věřit, že se turisté v takovém případě z tělesných potěšení přeorientují na trvalejší duchovní hodnoty a do města jezdit nepřestanou.