Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oheň je na střeše. Nizozemsko zakázalo přistát tureckému ministrovi zahraničí, Ankara slibuje odvetu

Oheň je na střeše. Nizozemsko zakázalo přistát tureckému ministrovi zahraničí, Ankara slibuje odvetu

Nizozemsko zakázalo tureckému ministru zahraničí přistát v Rotterdamu, kde se Mevlüt Çavuşoglu hodlal setkat s místními Turky. Na setkání se vydal, ačkoli úřady měly dopředu výhrady a jasně daly najevo svůj postoj. Šéf turecké diplomacie přitom ráno v televizi hrozil „tvrdými sankcemi“, pokud mu nizozemské úřady v cestě zabrání. Turecký prezident Erdogan po rozhodnutí Nizozemska slíbil odvetu.

Cesta šéfa turecké diplomacie po Evropě budí rozruch. Německé úřady mu v uplynulých dnech rušily mítinky, za což si Berlín vysloužil tvrdou kritiku. Nizozemskou teď zašlo ještě dál: ministrovi neumožnilo ani vkročit v Rotterdamu na své území. Letadlo s diplomatem přišlo o povolení k přistání.

Vláda se odvolala na bezpečnostní důvody a veřejný pořádek a uvedla také, že výhružky tureckými sankcemi znemožnily snahu o rozumné východisko.

Çavuşoglu se chtěl dnes v Rotterdamu zúčastnit shromáždění na podporu nadcházejícího referenda o změně turecké ústavy. Rotterdamský starosta Ahmed Aboutaleb ale v pátek akci zakázal.

Turečtí politici v posledních dnech zahájili kampaň před dubnovým referendem o změně ústavy, která má v Turecku zavést prezidentský systém. Hlasy voličů se snaží získat i za hranicemi, zejména v Německu, kde žijí podle některých zdrojů zhruba tři miliony Turků. Údajně asi polovina z nich se může referenda účastnit.

Německé místní úřady ale v uplynulých dnech zrušily několik mítinků, na nichž měli vystoupit turečtí ministři. Německo si za to vysloužilo tvrdou kritiku mimo jiné od tureckého prezidenta Recepa Tayippa Erdogana, který postup Němců přirovnal k počínání nacistických úřadů v první polovině 20. století.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek