Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Okradl i Putina. Soud poslal šéfa ruských hackerů na dva roky do vězení

Okradl i Putina. Soud poslal šéfa ruských hackerů na dva roky do vězení

Ruský soud dnes poslal na dva roky do vězení Vladimira Anikejeva, který je označován za šéfa hackerské skupiny Šaltaj-boltaj (ruská verze komiksové postavičky Humpty Dumpty, česky Valda Cvalda). Podle vyšetřovatelů citovaných agenturou TASS pronikl Anikejev mimo jiné do e-mailu mluvčí ruské vlády Natalji Timakovové a poradce prezidenta Vladimira Putina Andreje Belousova.

Soud, který kvůli citlivým informacím zasedal s vyloučením veřejnosti, uznal Anikejeva vinným ze spolčení s kriminální skupinou a z nelegálního přístupu k elektronickým datům.

Policie někdejšího novináře zadržela loni v listopadu. Podle informací agentury Reuters se s prokuraturou Anikejev dohodl na přiznání viny, díky čemuž od soudu dostal relativně nízký trest. Prokuratura navrhovala odnětí svobody v délce dvou a půl roku.

Anikejev je podle vyjádření svého advokáta Chazreta Bižojeva s verdiktem spokojený. Od svého zadržení strávil ve vazbě osm měsíců, které budou do výkonu trestu započítány. Bižojev v této souvislosti sdělil, že jeho klient chce požádat o předčasné podmínečné propuštění.

Ruská média o skupině Šaltaj-boltaj tvrdí, že kradla data z počítačů a elektronických zařízení známých osob a že získaná data prodávala přes internet. V roce 2013 tato organizace zveřejnila text novoročního Putinova projevu jen několik hodin předtím, než ho prezident přednesl k národu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek