Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olympiáda jako zbraň. Nevěřte KLDR, varuje někdejší severokorejská špionka

Olympiáda jako zbraň. Nevěřte KLDR, varuje někdejší severokorejská špionka

Bývalá severokorejská agentka Kim Hjon-Hi varuje jihokorejskou vládu před tím, aby příliš věřila KLDR. Severní Korea se podle ní nezměnila od doby, kdy ji vyslala spáchat atentát na letadlo letící do Soulu. Jednání mezi oběma Korejemi před letošní zimní olympiádou vidí jako snahu KLDR odpoutat pozornost od vlastních problémů.

Kim Hjon-Hi má s olympijskými plány KLDR své zkušenosti. Byla jedním ze dvou agentů, kteří v listopadu 1987, zaútočili na letadlo korejských aerolinií letící z Bagdádu do Soulu. Misi nařídil sám tehdejší vůdce Severní Koreje Kim Čong-il s cílem narušit chystající se olympijské hry v jihokorejském hlavním městě.

„Severní Korea si myslela, že pořadatelství olympiády by trvale rozdělilo Koreje a učinilo Jižní Koreu ekonomicky silnější než Severní,“ přibližuje myšlení tehdejších lídrů komunistické diktatury Kim.

Jí a jejímu spolupracovníkovi se podařilo pronést bombu na palubu letounu. Vystoupili při mezipřistání v Abú Zabí. Bomba následně vybuchla a stroj se 115 lidmi se zřítil do oceánu nedaleko Barmy.

Kim a jejího komplice dopadli na útěku v Bahrajnu. On spolkl kyanidovou pilulku a zabil se. Ona po dvouletém soudu dostala trest smrti. Jihokorejský prezident jí ale udělil milost, jelikož prohlásil, že je stejnou obětí jako zbytek lidí v letadle.

Od té doby žije Kim pod ochranou v Soulu. Nyní vystoupila, aby varovala před nebezpečím KLDR. „Severní Korea se nezměnila. Olympiádu používá jako zbraň, aby se dostala z režimu sankcí,“ komentuje.

KLDR po roce hrozeb a raketových testů začala v lednu jednat s jižním protějškem o účasti své výpravy na olympijských hrách. V únoru by obě země měly nastoupit pod jednou vlajkou a sjednocený by měl být například i tým hokejistek.

Přesto paní Kim nevěří v dobré úmysly diktátora Kim Čong-una. Stejně jako jeho otec Kim Čong-il, také on je prý schopný uchýlit se k teroristickým útokům, pokud se jednání nebudou vyvíjet podle jeho představ.

Před riziky jednání varovali i někteří důstojníci americké armády. Ti obviňují KLDR ze snahy vrazit klín do spojenectví USA a Jižní Koreje. 

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>