Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Olympiáda pod palbou hackerů: S útoky začali už před několika týdny, můžou hry ohrozit?

Olympiáda pod palbou hackerů: S útoky začali už před několika týdny, můžou hry ohrozit?

Tisíce sportovců, fanoušků i politických delegací. A také hackerů. Olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu je svátkem pro všechny. Zatímco první skupina prahne po vrcholných sportovních momentech, počítačoví zločinci mají se sportovním svátkem zcela jiné úmysly. Odborníci varují, že se pokusí olympiádu narušit. 

Olympiáda teprve začíná, hackeři na ni ale již týdny útočí. Jejich dosavadní akce ale byly podle odborníků teprve předehra, hlavní nápor přijde v příštích dnech.  

Deník Financial Times s odvoláním na analýzu kyberbezpečnostní společnosti McAfee tvrdí, že hackeři již na konci prosince začali útočit na firmy a organizace, které jsou do organizace olympiády zapojeny. Snažili se získat citlivé informace a zadní vrátka do klíčových systémů, které by následně mohli využít k větším akcím. 

Stopy hackerů vedou do Severní Koreje – do země, se kterou je Jižní Korea teoreticky stále ve válečném stavu. A přestože se díky účasti severokorejských sportovců na hrách významně snížila možnost vojenských provokací severokorejského režimu, o „anonymních“ hackerských útocích to rozhodně neplatí.

McAfee tvrdí, že útoky probíhaly mimo jiné prostřednictvím spamů. Hokejové a lyžařské týmy obdržely email, jehož odesílatel se vydával za představitele jihokorejského protiteroristického centra. Soubor, který email obsahoval, byl však infikovaný a jeho otevření vedlo ke spuštění škodlivého programu na pozadí počítače a vytvořilo pro hackery zadní vrátka k ovládání systému. 

Svět se přitom měl možnost již několikrát poučit, že podceňovat severokorejské hackery se nevyplácí. Zvláště v posledních letech se totiž mohli pochlubit množstvím úspěchů. Vloupali se například do bangladéšské centrální banky, ochromili filmové studio Sony Pictures a podle všeho stáli i za virem WannaCry, který loni ochromil tisíce společností a organizací po celém světě, vetně Česka.

Hrozba nicméně nepřichází jen ze severu Korejského poloostrova. Očekávají se rovněž útoky namířené z Ruska. Tamní hackeři se podle odborníků možná pokusí pomstít za to, že ruští sportovci nemohou kvůli trestu za státem organizovaný doping za svou zemi soutěžit.

Rusové, podobně jako Severokorejci, již několik posledních měsíců útočili na organizace s olympiádou spřízněné. „Očividně chtějí tyto organizace zdiskreditovat,“ odhaduje jejich cíle John Hultquist, ředitel v kyberbezpečnostní společnosti FireEye.

Podle japonské bezpečností společnosti Trend Micro skupina ruských hackerů Fancy Bear, která je napojena na ruskou vládu, útočila v posledních měsících na světové biatlonové, hokejové či lyžařské federace. 

Jihokorejci na bezpečný průběh olympiády nasadí přes 60 tisíc lidí a půjde tak o historicky jednu z nejlépe zabezpečených olympiád. Je však otázka, jestli to bude stačit. Podle nejmenovaných zdrojů deníku New York Times se totiž opatření zaměřují primárně na boj proti standardním hrozbám a případné útoky hackerů rozhodně nejsou jejich hlavní prioritou. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek