Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Onemocnět na Sibiři může být fatální. Lékaři jezdí vlakem jednou za rok

Onemocnět na Sibiři může být fatální. Lékaři jezdí vlakem jednou za rok

Pro většinu obyvatel pusté a ledové Sibiře jsou lékaři v tomto vlaku jedinou šancí, jak se dostat ke kvalitní a dostupné zdravotní péči. Vlak s mnoha vagóny pravidelně vyráží do zapomenutých koutů země, Sibiřané se jej však dočkávají v průměru jen jednou ročně. 

V těch nejzapadlejších koutech Ruska na tento vlak lidé čekají s nebývalou nadějí. Je totiž pro ně jednou z mála možností, jak se dostat ke kvalitní a dostupné zdravotní péči, kterou tolik potřebují. Přestože mají možnost navštívit doktora v nejbližším větším městě často vzdáleném stovky kilometrů, alternativa vlaku je jim bližší. Schopnostem „pojízdných lékařů“ věří více. Navíc čekací doba u lokálních doktorů je často až několik měsíců, lidé jim často nedůvěřují. A poté, co ruská vláda na konci loňského roku kvůli propadu cen ropy seškrtala rozpočet ministerstva zdravotnictví o třetinu, jsou služby vlaku lékařů ještě vyhledávanější, upozorňuje server Newsweek.

Lékařský vlak je společným projektem ruské centrální vlády a vlád jednotlivých republik a oblastí, celkem existuje pět takovýchto souprav. Všechny mají nadstandardní lékařské vybavení – laboratoř na krevní testy, EEG, EKG či rentgen. K tomu kvalifikovaný lékařský personál, některé z vlaků navíc disponují i kaplí, kde se pacienti mohou před návštěvou lékaře pomodlit.

„Byl jsem ohromený tím, jak lékaři a sestry dokáží žít a pracovat na tak stísněném prostoru a pořád být naprosto soustředění na práci,“ říká německý fotograf Emile Ducke, který s jedním z vlaků dva týdny cestoval. „Tito doktoři jsou pro mnoho lidí ve venkovských oblastech nejlepší šancí, jak se dostat k opravdu dobré zdravotní péči,“ dodává fotograf s tím, že největší zájem o služby lékařů mají spíše starší pacienti.

První takovýto vlak, nazvaný Svatý Luke, vyjel na ruské koleje poprvé v roce 2007, o tři roky později se k němu přidaly další čtyři soupravy.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek