Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Operace západní Mosul: Irácká armáda dobyla v prvních hodinách ofenzivy několik vesnic

Operace západní Mosul: Irácká armáda dobyla v prvních hodinách ofenzivy několik vesnic

Irácká armáda zahájila vojenskou operaci, která má osvobodit západní část města Mosul od radikálů z teroristické organizace Islámský stát, kteří ji mají pod kontrolou. Dobýt už se jí podle informací reportéra BBC, který je s vojsky na místě, podařilo první věsnice. Polovinu města ležící na východ od řeky Tigris už vojáci obsadili v lednu. 

Stoupající dým, stovky vojenských auch, které po poušti míří k pozicím džihádistů za podpory leteckých sil. Dobývání Mosulu, které začalo v říjnu loňského roku, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003.

 

Podílejí se na něm desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic. Oblast už mají v tuto chvíli obklíčenou, na cíle Islámského státu v tuto chvíli útočí americké letouny. 

Bojovníci IS mají totiž západní část města stále pod kontrolou, podle odhadů v ní žije okolo 650.000 až 750.000 lidí. O jejich bezpečí už vyjádřili obavy zástupci OSN. Oblast je navíc výrazně hustěji obydlená než východní část Mosulu, kde polovinu obětí tvořili civilisté. Situaci komplikují také úzké ulice, ve kterých se složitě manipuluje. „Mosul by byl těžkou bitvou pro každou armádu," řekl BBC americký velitel Stephen Townsend.

 

Irácké letectvo v sobotu shodilo na západ Mosulu miliony letáků, které upozorňovaly obyvatelstvo na to, že pozemní ofenziva začne co nevidět. Irácká armáda doposud útočila na islamisty na západě města pouze ze vzduchu.