Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbán finišuje opevnění Maďarska před migranty. Druhý plot na srbské hranici je hotový

Orbán finišuje opevnění Maďarska před migranty. Druhý plot na srbské hranici je hotový

Druhá řada plotu na maďarské hranici se Srbskem, která má přispět k zabránění ilegálního příchodu migrantů do Maďarska, je hotová. Oznámil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán, jehož vláda je Bruselem i západními politiky za přísnou protiimigrační politiku kritizována. V dnešním rozhovoru zároveň prohlásil, že Evropská unie měla „chovat k tureckému lidu i jeho prezidentovi s úctou“.

„Je dlouhá 155 kilometrů a vysoká tři metry a je schopná zastavit jakoukoli masu lidí,“ prohlásil podle tiskových agentur předseda vlády v maďarském rozhlase. Tento dvojitý ochranný systém podle něj zaručí maďarským občanům bezpečnost na dlouhou dobu.

První linii bariéry na své jižní hranici Maďarsko postavilo na podzim 2015 s cílem zastavit migrační vlnu, která se tehdy valila přes maďarské území do Evropské unie z Blízkého východu, především ze Sýrie a Iráku, i asijských zemí. O druhé řadě plotu, jejíž stavba začala v březnu, Orbánův kabinet rozhodl kvůli obavám, že se invaze migrantů do Evropy může brzy opakovat.

Orbán v souvislosti s hrozbou možné nové migrační vlny dnes v rozhovoru poskytnutém rozhlasu znovu kritizoval politiku Evropské unie vůči Turecku. „Turecko je členem NATO, a je tedy náš spojenec. Takže nesmíme s Tureckem jednat jako se státem, který není naším spojencem. Musíme projevit náležitou úctu k tureckému lidu a k jeho prezidentovi,“ řekl premiér.

Evropská unie zaujímá kritický postoj vůči autoritářské hlavě tureckého státu. Recep Tayyip Erdogan si nedávným referendem prosadil změny v ústavě, které upevňují jeho moc.