Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbán oblepil Maďarsko billboardy proti Sorosovi. Kritici ho viní z antisemitismu

Orbán oblepil Maďarsko billboardy proti Sorosovi. Kritici ho viní z antisemitismu

Maďarská vláda znovu vytáhla do boje proti miliardáři Georgi Sorosovi. Strana Fidesz premiéra Viktora Orbána nechala po zemi vylepit billboardy, kterými před Američanem maďarského původu varuje. Kampaň však schytává kritiku a mnozí ji považují za antisemitskou.

„Nenechte Sorose, aby se smál naposled,“ praví jeden ze sloganů, které Orbánova vláda nechala na billboardy natisknout. Reklamní kampaň je dalším krokem v premiérově tažení proti miliardáři. Už dříve Maďarsko zpřísnilo zákon o zahraničních vysokých školách s cílem vystrnadit ze země Sorosovu Středoevropskou univerzitu.

Kromě billboardů se kampaň objevila také v celostátním tisku, kde vyšla v podobě klasické inzerce. Za reklamní sdělení zaplatil maďarský stát v přepočtu téměř 500 milionů korun. Soros se na plakátech potutelně směje, v kontextu to vypadá, jako by vláda chtěla varovat před jeho nekalými úmysly.

Billboardy se už staly terčem kritiky napříč Evropou. Nelíbí se například předsedovi Evropské komise Jean-Claudu Junckerovi. Odpor vyjádřil také francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle nich takové vyobrazení Sorose evokuje antisemitské plakáty z období druhé světové války. Soros se sám otevřeně hlásí k tomu, že je Žid.

Pohoršení cítí i Federace maďarských židovských obcí. „Ačkoli tato kampaň není otevřeně antisemitská, je zřejmé, že má potenciál vyvolat neřízené emoce, včetně antisemitismu,“ napsala ve svém prohlášení. Její předseda Andras Heisler označil billboardy za zlý sen.

Že na jejich slovech něco být může, ukázaly hned první dny. Sprejeři počmárali plakáty antisemitskými hesly. Sorose častovali označeními „smradlavý Žid“ a podobnými.

Orbánova vláda ale tvrdí, že nejde o antisemitskou kampaň, nýbrž o protest proti přijímání uprchlíků a cizímu vlivu na vnitřní politiku Maďarska. Soros dlouhodobě podporuje otevřené hranice a liberální evropská hnutí. Naopak maďarskou vládu tvrdě kritizuje.

Antisemitismus v nejnovějším maďarském počinu nevidí ani izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Ten billboardy a novinové inzeráty označil za konstruktivní kritiku vůči Sorosovi.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek