Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Orbán poslal do Bruselu účtenku za maďarský plot proti uprchlíkům. Žádá o uhrazení poloviny nákladů

Orbán poslal do Bruselu účtenku za maďarský plot proti uprchlíkům. Žádá o uhrazení poloviny nákladů

Maďarský premiér Viktor Orbán požádal Evropskou unii o uhrazení poloviny nákladů na stavbu plotu, který Maďarsko vybudovalo na svých jižních hranicích, aby zabránilo ilegálnímu pronikání migrantů na své území. Podle úřadů výdaje činily kolem 800 milionů eur (přes 21 miliard korun). Informovala o tom agentura AP. Mluvčí Evropské komise ale zdůraznil, že unijní exekutiva výstavbu plotů na vnější hranici EU nefinancuje.

Mluvčí Alexander Winterstein poznamenal, že pokud Maďarsko nyní žádá nad už poskytnuté evropské prostředky další dodatečnou podporu, je komise připravena žádost posoudit a v případě potřeby a v souladu s unijními pravidly pomoci.

„Naší pozicí z minulosti je, že nefinancujeme stavbu plotů nebo zábran na vnějších hranicích,“ uvedl ale mluvčí. Případná podpora může jít na zlepšení správy hranice, tedy třeba vybavení pohraničníků či sledovací prostředky.

Příslušný dopis, datovaný 31. 8. 2017, odeslal předseda maďarské vlády předsedovi Evropské komise Jeanu-Claudeu Junckerovi. Uvádí v něm, že ploty postavené v roce 2015 chrání nejen Maďarsko, „nýbrž celou Evropskou unii proti záplavě ilegálních migrantů“.

Orbán přitom podle AP napsal, že Evropa potřebuje projevit solidaritu s maďarským úsilím ochránit hranice, a ne jen s Řeckem a Itálií, tedy se zeměmi, které nesly hlavní nápor migrační vlny.

Podle mluvčího komise je správné, že Budapešť začala uznávat solidaritu jako významný princip Evropské unie a cení si podpory, kterou může EU při ochraně společných zájmů členským zemím nabídnout. „Solidarita ale není jednosměrka a připraveny přispět by měly být všechny členské země,“ uvedl Winterstein.

Vedoucí představitelé Evropské unie kritizují Maďarsko za nedostatečný projev solidarity, protože odmítá na své území vpustit žadatele o azyl, kteří by měli být přemístěni z Řecka a Itálie, dokud nebude rozhodnuto o jejich žádosti o udělení azylu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek