Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Oslava tažení nacistů. Lotyšskou Rigou prošli veteráni jednotek SS a jejich sympatizanti

Oslava tažení nacistů. Lotyšskou Rigou prošli veteráni jednotek SS a jejich sympatizanti

Přibližně 2000 účastníků války a jejich sympatizantů se v Rize sešlo na každoročním pochodu na oslavu lotyšských veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů proti sovětské armádě. Tato akce vždy vyvolá kritické reakce Ruska a různé protestní protiakce.

Zástup se za slunečného, byť chladného počasí vydal jako už tradičně za silného dohledu policie na pochod hlavním městem až k památníku Svobody. Tam účastníci položili věnce a květiny k uctění památky zhruba 50 000 Lotyšů, kteří padli v bojích proti sovětským jednotkám.

Na rozdíl od předešlých roků se letos v Rize uskutečnily jen menší jednotlivé protesty, vážnější incidenty nebyly hlášeny, uvedla agentura DPA. Policie zadržela pět lidí.

Takzvaný den legionářů je v zahraničí kritizován jako oslava nacismu. V legii patřící k jednotkám SS fašistického Německa bojovalo kolem 140 000 Lotyšů a třetina z nich zahynula buď v bojích, nebo v ruských zajateckých táborech. Také na straně sovětské armády bojovalo kolem 130 000 Lotyšů, z nichž asi čtvrtina padla.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek