Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Osm mužů má větší bohatství než chudší polovina lidstva. Kdo jsou?

Bohatství se stále víc koncentruje v rukách největších světových miliardářů, varuje zpráva mezinárodní charitativní organizace Oxfam. Hrstka nejbohatších v čele se zakladatelem společnosti Microsoft Billem Gatesem totiž vlastní majetek v celkové hodnotě 426 miliard dolarů (téměř 11 bilionů korun). Osm lidí tak má víc než 3,6 miliardy dalších dohromady. 

V idylickém švýcarském Davosu se scházejí světoví lídři na tradiční Světové ekonomické forum – setkání smetánky globální ekonomiky, které každoročně vyvolává kritiku. Letos k ní dává důvod i další zpráva organizace Oxfam, která ukazuje masivní nepoměr mezi boháči a nejchudšími obyvateli planety. Nepoměr, který se dál zvětšuje. 

Osm nejbohatších mužů podle organizace vlastní víc, než celá chudší polovina lidstva. Jen pro srovnání: před šesti lety se bohatí v této rovnici počítali na stovky. Oxfam tuto situaci, respektive rozčarování, které z ní pramení, považuje mimo jiné za jedno z možných vysvětlení brexitu nebo vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

„Od Brexitu po úspěch prezidentské kampaně Donalda Trumpa, znepokojující růst rasismu a stále se šířící rozčarování z mainstreamové politiky jsou rostoucími známkami toho, že stále víc obyvatel bohatých států už dál nechce tolerovat stávající status quo,“ píše se ve zprávě, o které informuje britský deník The Guardian

Zatímco v loňském roce odpovídalo bohatství poloviny populace majetku 62 nejbohatších, dnes je to – jak už zaznělo – pouhých osm lidí. Snížení počtu Oxfam připisuje zvýšení chudoby v Číně a Indii. Situace dolní poloviny populace je horší než dřív, což prohlubuje propast mezi chudými a bohatými. Už před čtyřmi roky Oxfam varoval, že rozevírání pomyslných nůžek povede k ohrožení sociální stability.

„Je groteskní, že skupina mužů, kteří by se snadno vešli do golfového vozíku, vlastní víc než nejchudší polovina lidstva,“ komentuje výsledek výzkumu výkonný ředitel Oxfamu Mark Goldring, který jej označuje za mnohem víc šokující než kdykoliv předtím.

Mezi osmi nejbohatšími figurují kromě Billa Gatese také zakladatel španělského módního řetězce Zara Amancio Ortega, generální ředitel konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett, zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg, bývalý starosta New Yorku a majitel společnosti Bloomberg Michael Bloomberg, zakladatel Amazonu Jeff Bezos, mexický telekomunikační magnát a majitel konglomerátu Grupo Carso Carlos Slim Helú a výkonný ředitel americké technologické firmy Oracle Larry Ellison.

Oxfam připisuje rostoucí nerovnost agresivnímu omezování růstu mezd zaměstnanců, vyhýbání se daňovým povinnostem ze strany miliardářů, ale i praktikám velkých společností, které šlapou na malé výrobce a zajímají se prý hlavně o růst zisků top manažerů a majitelů firem.

„Zatímco jeden z devíti lidí na planetě půjde dnes v noci spát hladový, malá hrstka miliardářů má tolik bohatství, že by k jejich utracení potřebovali několik životů. Fakt, že jsou superbohaté elity schopny prosperovat na náš úkor doma i v zahraničí, ukazuje, jak pokřivenou se naše ekonomika stala,“ dodává ředitel Oxfamu.

Oxfam tvrdí, že od roku 2015 vlastní jedno procento lidí víc bohatství než celý zbytek planety. V letech 1998 až 2011 vzrostly příjmy nejchudších 10 % lidí pouze o 65 dolarů, zatímco těch nejbohatších o téměř 12 tisíc dolarů, což je 182krát víc. Organizace proto vyzývá, aby světová ekonomika pracovala pro každého, a ne jen pro „několik privilegovaných“.

Proti zprávě Oxfamu se však ohrazuje třeba generální ředitel think-tanku Institut ekonomických záležitostí Mark Littlewood. „Oxfam opět přišel se zprávou, která démonizuje kapitalismus a příhodně přechází skutečnost, že za poslední rok volný trh pomohl víc než 100 milionům lidí povstat z chudoby,“ tvrdí.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek