Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

OSN bez Spojených států? Republikán Rogers navrhuje, aby USA z organizace odešly

OSN bez Spojených států? Republikán Rogers navrhuje, aby USA z organizace odešly

Pro zrod Organizace spojených národů, která dnes sdružuje téměř všechny země světa, byly Spojené státy klíčovým hráčem a zakládající Charta OSN byla podpesána v říjnu roku 1945 právě v americkém San Francisku. Nyní republikán Mike Rogers navrhuje, aby Spojené státy členství v OSN stáhly, odešly ze Světové zdravotnické organizace a aby bylo zrušeno také sídlo OSN v New Yorku.

Návrh zákona „obnovující americkou suverenitu“ (American Sovereignty Restoration Act of 2017) byl představený dolní komoře Kongresu 3. ledna a nyní leží na stole členům sněmovního Výboru pro zahraniční věci. Pokud by byl zákon schválen, trvalo by dva roky, než by oficiálně vstoupil v platnost.

Myšlenky o vystoupení Spojených států z OSN nejsou v Kongresu ničím novým. Už dříve je zde bezúspěšně prosazoval republikán Ron Paul. Nyní jeho misi za vystoupení země ze Spojených národů přebral člen republikánské strany z Alabamy Mike Rogers, který se snažil zákon prosadit už v roce 2015. Ani jeden z návrhů si však nikdy nezískal potřebnou podporu.

Podle alabamského politika jde OSN proti americkým zájmům, je příliš zbyrokratizovaná a tvrdí, že USA posílají do společné kasy víc, než je nutné. 22 procent příjmů rozpočtu OSN totiž přichází právě ze Spojených států.

Rogers také kritizuje Radu bezpečnosti za to, že schválila rezoluci odsuzující izraelské osady v Jeruzalémě. Při hlasování, které proběhlo na konci prosince, se Spojené státy zdržely hlasování.

„Útoky proti jednomu ze spojenců Spojených států jsou poslední kapitolou nebezpečné agendy OSN. Věřím, že naše zapojení do OSN je plýtvání dolarů daňových poplatníků,“ tvrdí Rogers.

Spojené státy jsou spolu s Ruskem, Francií, Velkou Británií a Čínou jedním z pěti stálých členů Rady bezpečnosti, kteří mají právo veta a nejsilnější rozhodovací pravomoc. Organizace, jejímž hlavním úkolem je udržení mezinárodního míru a bezpečnosti, má sídlo v New Yorku, Ženevě a ve Vídni.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek