Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostrý kritik Putina a anexe Krymu prchl na Ukrajinu. Ráno ho zastřelili v Kyjevě před hotelem

Ostrý kritik Putina a anexe Krymu prchl na Ukrajinu. Ráno ho zastřelili v Kyjevě před hotelem

Bývalý ruský poslanec Denis Voroněnkov, který před časem emigroval na Ukrajinu, byl dnes zastřelen v centru Kyjeva. Voroněnkov se netajil kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina. V nedávném rozhovoru pro ukrajinský server Censor.net.ua řekl, že je Rusko v zajetí „pseudovlasteneckého šílenství“, podobně jako bylo nacistické Německo.

Ukrajinský prezident řekl, že „proradná vražda Denise Voroněnkova v centru Kyjeva je činem státního terorismu ze strany Ruska, jež musel Voroněnkov opustit kvůli politickému obviňování“. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je toto nařčení „absurdní“.

Policie zatím odmítá sdělit jméno atentátníka, kterého Voroněnkovův bodyguard střelil do hrudi a hlavy. Omezila se pouze na oznámení, že útočník byl držitelem ukrajinského pasu. O stavu tělesného ochránce, který byl údajně příslušníkem ukrajinské tajné služby, není nic známo.

Bývalý komunistický poslanec Voroněnkov pracoval ve Státní dumě až do října 2016. Ruská prokuratura pak bývalého poslance obvinila z podvodů. Poté, co ztratil poslaneckou imunitu, utekl kvůli obavám před pronásledováním ruskou tajnou policií na Ukrajinu. V prosinci loňského roku zde získal státní občanství.

V únorovém rozhovoru pro web Censor mimo jiné řekl, že anexe Krymského poloostrova podle něj byla chyba a nejbližší spolupracovníci prezidenta Vladimira Putina s připojením Krymu k Ruské federaci nesouhlasili.

Kromě Voroněnkova byli v Kyjevě postřeleni také dva další muži. Potvrdila to tamní policie, podle níž politika zabil neidentifikovaný střelec u vchodu do luxusního hotelu Premier Palace. Náčelník kyjevské policie Andrej Kriščenko podle zpravodajského serveru uvedl, že vražda byla s největší pravděpodobností na objednávku.