Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otevřená zpověď ruského trolla: „Měli jsme speciální oddělení pro volby v USA i krizi na Ukrajině“

Otevřená zpověď ruského trolla: „Měli jsme speciální oddělení pro volby v USA i krizi na Ukrajině“

Od ruské invaze na Ukrajinu Kreml začal ve velkém najímat takzvané trolly, jejichž jediným úkolem je vnášet do internetových debat proruské názory, a zmanipulovat tak myšlení čtenářů západních médií. Jak to v takzvaných „trollích továrnách“ funguje, už v minulosti odhalili někteří odpadlíci, kteří zde dříve působili. Svědectví dalšího včera přinesl ruský web Bumaga. Ten v rozhovoru potvrzuje, že Kreml vedl dezinformační kampaň o prezidentských volbách v USA. Práce trolla je podle něj úmorná a jediným důvodem, proč ji dělal, byly peníze.  

„V ‚továrně‘ fungovalo mnoho různých týmů, které psaly o odlišných tématech a zaměřovaly se na různé webové stránky. Jsem si jistý, že na konci roku 2016 zde byla specializovaná oddělení pro ukrajinskou krizi nebo pro volby v USA,“ řekl v rozhovoru pro server Bumaga jeden z bývalých pěšáků ruské propagandy.

Podle jeho svědectví každý troll k internetovým debatám denně napsal asi dvě stě komentářů. Kromě toho přispívali i do různých dezinformačních serverů, kam každý den napsali kolem dvaceti „zpravodajských“ příspěvků. Práce v trollí továrně podle něj nebyla nic, o co by člověk stál. Práce je náročná a troll nesmí ztrácet smysl pro kreativitu. Každý den totiž musí vymýšlet, co nového bude psát.

„Nejprve bylo těžké si zvyknout. Proč sedím v dusné kanceláři osm hodin denně děláním tohohle? Ale byla to snadná práce za dobré peníze,“ říká bývalý ruský troll s tím, že si zde člověk mohl vydělat 80 až 90 tisíc rublů (přes 40 tisíc korun). Zaměstnanci přitom ani nepocítili dopady ruské ekonomické krize. „Zůstal jsem zde opravdu jenom kvůli tomu. Během doby, kdy jsem zde pracoval, jsem si koupil Mazdu 6,“ dodává.

Styděl jsem se, ale byla to sranda

Práci trolla sice dělat nechtěl, dohnala ho k tomu ale finanční tíseň. „V roce 2014 jsem získal titul v oboru filosofie a nevěděl jsem, jakým směrem se mám dát. Měl jsem velké dluhy, které jsem musel rychle splatit. Pak jsem si přečetl článek o ‚továrně‘ a uvědomil si, že to je místo, kde bych mohl vydělat rychlé peníze,“ říká s tím, že se podobným způsobem o práci dozvěděli jeho kolegové.

„Když jsem dorazil k pohovoru, už jsem věděl, že bych psal provládní propagandu na internetu. Nebyl jsem překvapen, když mě požádali o napsání zkušebního komentáře o ‚fašistických elementech ve Spojených státech‘. Trochu jsem se styděl, ale taky to byla sranda,“ popisuje svůj přijímací pohovor na pozici ruského trolla.

Dopad práce trollů není tak velký, jak by si mnozí přáli

Na otázku, jak je podle něj tato práce užitečná pro společnost, odpovídá, že nemůže jmenovat žádné takové benefity. „Vždy jsem se styděl tam pracovat, takže jsem se snažil to nikomu neříkat. ‚Trollí továrny‘ nejsou společnosti nijak prospěšné. Zdá se, že si to každý uvědomuje, ale je to jako s bulvárními médii: každý prostě plní své vlastní rozkazy ve snaze na tom vydělat,“ tvrdí a jak dodává, ve skutečnosti práce trollů nepřináší velké škody.

„Osobně se domnívám, že naše práce nepřináší žádné výsledky a už vůbec ne ty, ve které naši podporovatelé doufají. Nikdo našim příspěvkům nevěří: my jim nevěříme a ani naši čtenáři jim nevěří. Trollové se hádají s trolly. Zdá se mi, že drtivá většina lidí těmto druhům příspěvků ani nevěnuje žádnou pozornost."

K rozhovoru se rozhodl přistoupit poté, co byl z práce propuštěn. „Lidé, kteří pracují jako trollové, svoji profesi opravdu nemají rádi. Ale dnes se situace mění. S tím, jak se trollí továrny čím dál víc objevují v médiích, se management snaží zredukovat pracovní síly. Proto jsem byl vyhozen. Dnes musíte prokázat, že jste patriot, abyste mohl psát komentáře pro peníze,“ říká v rozhovoru pro server Bumaga a dodává, že se tak vedení těchto „fabrik“ zároveň snaží minimalizovat hrozbu odpadlíků, kteří se rozhodnou promluvit na veřejnosti.