Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otřesné podmínky ve vězeních. Hromadí se podněty k Evropskému soudu pro lidská práva

Otřesné podmínky ve vězeních. Hromadí se podněty k Evropskému soudu pro lidská práva

Na Evropský soud pro lidská práva se loni obrátilo skoro o čtvrtinu víc lidí než o rok dříve. Důvodů je hned několik. Nárůst vyvolala ostrá reakce tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na pokus o puč, po kterém následovaly čistky. Dalším z důvodů jsou otřesné podmínky ve vězeních v Maďarsku a Rumunsku, píše The Guardian.

Obrovský počet stížností obdržel soud z Turecka. Mimořádný stav vyvolaný pokusem o puč loni v červenci vedl k podobně mimořádným pravomocem úřadů. V případě, že je ohroženo bytí národa, může stát omezovat podle Evropského usnesení o lidských právech některá lidská práva. V žádném případě ovšem nemůže ani v takové situaci ignorovat všechna pravidla, připomíná britský list The Guardian.

To se ovšem podle některých stěžovatelů zřejmě dělo. Prezident Erdogan využil zmařený převrat k posílení vlastní pozice a začal se autoritativně vypořádávat se svými názorovými oponenty. Počet lidí, kteří přišli o místo nebo skončili ve vězeních se pohybuje kolem 100 tisíc.

Předseda soudu Guido Raimondi také oznámil, že počet stížností z Rumunska vzrostl oproti minulému období o 108 procent a z Maďarska o 95 procent. V obou zemích se jedná především o případy spojené se špatnými podmínkami ve vězeních. Podle Raimondiho mají tyto žádosti prioritu, protože porušují zákaz nelidského a ponižujícího zacházení. Opakované stížnosti také naznačují, že se jedná o systémový problém.

Soud také upozornil, že napravit podmínky není tak jednoduché, neboť je to otázka financí i politického konsensu.

V Rumunsku už vláda chtěla propustit tisíce vězňů, aby věznice nebyly tak přeplněné. Odpůrci ale tvrdili, že toho politici využijí a propustí některé své stoupence, kteří si odpykávají trest například za korupci. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek