Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ovlivnění amerických voleb očima ruských novinářů: Souboj tajných služeb a impulzivní Putin

Ovlivnění amerických voleb očima ruských novinářů: Souboj tajných služeb a impulzivní Putin

Trollí farmy, souboj ruských tajných služeb o peníze z rozpočtu nebo výpovědi těch, kteří se na ovlivňování amerických prezidentských voleb přímo podíleli. Zatímco americký Kongres, zpravodajské služby i veřejnost jen spekulují, co přesně se během jejich prezidentských voleb stalo, ruský tisk loni přinesl reportáže, ze kterých mrazí. Jaké aféry o ovlivnění amerických voleb rozpletli ruští novináři v loňském roce? Na ty klíčové upozornil server The Atlantic.

Horkokrevný Putin

V novém vydání knihy Rudá síť (The Red Web) novináři Andrej Soldatov a Irina Boroganová rozplétají, kdy a jak ruský prezident Vladimir Putin nařídil americké prezidentské volby ovlivnit. Stalo se tak údajně na dubnovém setkání prezidenta s jeho nejbližšími spolupracovníky a bezpečnostními poradci, z nichž většina působila spolu s Putinem v tajné službě KGB.

Podle novinářů bylo Putinovo rozhodnutí ovlivnit americké volby impulzivní, horkokrevné a neslo se ve znamení odplaty za vydání takzvaných Panama Papers, které rozkryly finanční toky jeho nejbližších přátel. Soldatov a Boroganová tvrdí, že podle Putina byla za zveřejnění Panama Papers zodpovědní Hillary Clintonová a banka Goldman Sachs.

Trollí továrna

Říjnová zpráva ruského serveru RBC popsala, jak v Rusku funguje takzvaná trollí továrna – místo, odkud k ovlivňování voleb docházelo. Za jednou takovou farmou podle reportáže stála společnost Internet Research Company, kterou vedl Putinův osobní kuchař Jevgenij Prigožin.

Na této farmě pracovala podle článku až stovka pracovníků, jejichž práce byla zahlcovat americké sociální sítě svými komentáři, a snažit se tak ještě více polarizovat  americkou společnost. 

Maxim promluvil

Rovněž v říjnu promluvil na ruském televizním kanálu TVRain Maxim muž, který na jedné z těchto trollích farem pracoval. Podle jeho slov na farmách pracovali zejména studenti petrohradské univerzity – tedy mladí a vzdělaní lidé, kteří ovládali cizí jazyky.

Maxim v rozhovoru tvrdil, že si studenti takto přišli na dvojnásobný plat oproti ruskému průměru, přičemž jejich práce spočívala v provokativním komentování a hledání vhodných štěpných témat pro americkou společnost – například rasových předsudků či otázky ohledně držení zbraní. Většina těchto studentů studovala mezinárodní vztahy, žurnalistiku nebo lingvistiku.

Souboj tajných služeb

Podle investigativní reportérky Světlany Reiterové byli během předloňského prosince kvůli vměšování se do amerických voleb zatčeni čtyři muži – dva z nich přitom dlouholetí zaměstnanci ruské tajné služby FSB. Reiterová se snažila objasnit, z čeho konkrétně byli muži obviněni a tvrdí, že podle obžaloby předávali informace o ruských útocích americké CIA.

Celá kauza podle reportérky souvisí s mocenským bojem mezi ruskými tajnými službami FSB a GRU o vliv, prestiž i finance z rozpočtu. A vedlejším důsledkem tohoto souboje bylo, že se o ruské snaze volby ovlivnit dozvěděli Američané.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek