Ovlivnili ruští hackeři americké volby? Experti se neshodnou

Info.cz

O ruském vlivu na americké volby se mluvilo hodně. Nyní znovu přišlo několik odborníků s tvrzením, že výsledky někdo zmanipuloval. Tím někým prý mohli být ruští hackeři. Experti se ale neshodnou.

Budoucí americký prezident Donald Trump několikrát chválil ruského prezidenta Vladimira Putina a označil ho za lepšího vůdce než Baracka Obamu. Začalo se spekulovat o tom, zda mezi Ruskem a Trumpem neexistují finanční vazby. Podle finančních zpráv určité spojení skutečně existuje. Dokonce letos v létě vyšetřovatelé na Ukrajině zdokumentovali neobvyklé platby, které zaslala pro-ruská strana bývalému šéfovi Trumpovy kampaně Paulu Manafortovi, připomněl server Gothamist. Zpravodajské služby také věří, že právě ruští hackeři mají na svědomí odhalení nelichotivých emailů Demokratické strany a Hillary Clintonové.

Rozvědka se také domnívá, že to byli právě hackeři z Ruska, kteří se před volbami nabourali do amerických volebních databází. Důkazy ukazují, že byli odhodlaní ovlivnit volby v USA. Názory expertů se ale různí. 

Ti, kdo věří, že ruští hackeři ovlivnili volby, argumentují tím, že volební přístroje jsou velmi snadno ovládnutelné. Profesor z Princetonu Andrew Appel to zvládl za jednu minutu. Spisovatel Dale Beran, který je zastáncem této teorie, upozornil na zarážející skutečnost – v oblastech ve státě Wisconsin se výsledky značně lišily podle toho, zda vycházely pouze z elektronických volebních přístrojů, nebo zda se opíraly o data z papírových hlasovacích lístků.

Jenže to jsou všechno jen spekulace. Experti z Michiganské univerzity tvrdí, že by se výsledky daly nepřímo ovlivnit například odstavením energie nebo manipulací s databází voličů, podle které by pak někteří nemohli hlasovat. Podle jejich výzkumu je ale nepravděpodobné, že by cizí stát takto napřímo manipuloval s volebním systémem.

Také teorie ohledně rozdílných výsledků v jednotlivých okrscích může mít jednoduché vysvětlení. Městské oblasti, kde mají elektronické volební přístroje, volí jinak, než okrsky s optickými čtečkami. Profesor David L. Dill ze Standfordské univerzity vysvětlil, že minulé útoky se odehrály vždy přes internet, jenže volební přístroje k internetu připojené nejsou. „Teoreticky by to šlo, ale musel by se do nich nahrát speciální software,“ vysvětlil. Avšak to by vyžadovalo dlouhou přípravu.

sinfin.digital