Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pád Mugabeho jako začátek lepších zítřků? Jenom řeči, jeden tyran vystřídal druhého, míní odborník

Pád Mugabeho jako začátek lepších zítřků? Jenom řeči, jeden tyran vystřídal druhého, míní odborník

Zimbabwe po pádu Roberta Mugabeho vstupuje do nové éry. Dlouho očekávaný konec diktátora oslavovaly davy, které tak dlouho čekaly na změnu. Na stabilizaci ekonomiky, spojení národa, demokratizaci... Jejich naděje však budou mít jepičí život. Do čela afrického státu usedne Emmerson Mnangagwa, Mugabegho dlouholetá pravá ruka. Politik, který si nechá říkat "krokodýl" a jenž má na rukou krev. „Demokratizace? Nic takového! Jenom jeden tyran vystřídal druhého,“ komentuje vývoj v Zimbabwe pro INFO.CZ afrikanista Otakar Hulec.

Coup d´état, pojmenovává Hulec trefně současnou situaci v Zimbabwe. „Jeden tyran tam střídá druhého, jde o vcelku běžný státní převrat,“ vysvětluje odborník. Víra v nově nalezené demokratické hodnoty? Ale kdež.

Mugabeho dlouholetá pravá ruka Mnangagwa jen vyhrál mocenský boj s Grace Mugabeovou, která si dělala ambice na vedení země po případné smrti 93letého diktátora. Vládnout Mnangagwa nejspíš bude podobným stylem, jako jeho mentor Mugabe. Snad bez těch nejhrubších excesů a teroru, ale nikoli podle představ těch největších optimistů.

„Lidé promluvili a hlas lidu je hlas boží,“ hřímal Mnangagwa ke svým příznivcům po příletu do Zimbabwe. „Dnes jsme svědky toho, jak se rodí nová demokracie,“ dodal směrem k bouřícímu davu, který jej vítal lesem transparentů. Hulec však má jasno: „Ti lidé byli zaplacení.“

Nechá si říkat „krokodýl,“ protože když se zakousne, což dělá rád, tak již nepustí. Hlavní kontroverze Emmersona Mnangagwy, kdysi ministra národní bezpečnosti, spadá do období čistek v 80. letech, během kterých zemřely desetitisíce lidí. Poté vystřídal jako blízký spolupracovník Mugabeho mnoho pozic – od ministra obrany a financí až po viceprezidenta.

A protože starého psa novým kouskům nenaučíš, použil Mnangagwa taktiku teroru i coby šéf volební kampaně Roberta Mugabeho ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2008. Násilí bylo tak intenzivní, že protikandidát Morgan Tsvangirai, který v prvním kole voleb získal více hlasů než Mugabe, raději z volby odstoupil, aby zabránil dalším násilnostem. „Mnangagwa má na rukou krev,“ je přesvědčený Hulec.

Nyní se Mnangagwa střetl v politickém boji s manželkou bývalého diktátora Grace Mugabeovou a vyhrál. Co bude dál? „Nezmění se naprosto nic. Tyran byl sice sesazen, ale tyranie zůstala,“ je přesvědčený Hulec. Naděje lidu tak vyjdou naprázdno. I když…

Mnangagwa by měl být jmenovaný prezidentem již v pátek a zemi pak povede po zbytek mandátu Roberta Mugabeho. Ten vyprší příští rok, poté Zimbabwe čekají nové prezidentské volby. „Protikandidáta Mnangagva zatím nemá,“ analyzuje Hulec. Jenže společně s prezidentskými volbami se příští rok uskuteční i volby parlamentní, kde by se nálady spojené s nadějemi v demokratizaci země již mohly projevit.

„Je možné, že opozice v parlamentních volbách mírně posílí. Hlavně kvůli lidem ve městech, u kterých jsou tyto naděje více patrné, než u lidí na vesnici,“ říká Hulec.

Lidé doufají i ve zlepšení ekonomické situace. Zatímco například inflační cíl centrálních bank západního světa je okolo dvou procent, v Zimbabwe je nyní inflace okolo 240 procent (a ani ne deset let zpátky byla inflace téměř 90 triliard procent). Zemi navíc trápí až 95procentní nezaměstnanost a ekonomický výkon s HDP na hlavu jen asi tisíc dolarů.

„Jenže ekonomická změna nepřijde. Když se nezmění politický systém, tak se nemůže změnit ani ten ekonomický,“ je přesvědčený Hulec. „Mnangagwa jasně prohlásil, že se chce řídit čínským vzorem. Je však pravda, že připustil, že masové zabavování majetku bělošským farmářům v roce 2000 nebylo úplně v pořádku, takže možná se v tomto ohledu dají nějaké změny očekávat,“ dodává afrikanista.

Hulec nevylučuje ani další sbližování Zimbabwe s Čínou, na kterou má Mnangagwa osobně silné vazby. „Jenomže Zimbabwe si zde neuvědomuje pozadí této spolupráce, která je již nyní velmi intenzivní. Číňané tam dováží zbraně, budují doly, investují. Vlastně se jedná o druhou kolonizaci,“ uzavírá odborník.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek