Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pád vlivného diplomata. Číňanům předával přísně tajné dokumenty, domů vozil statisíce

Pád vlivného diplomata. Číňanům předával přísně tajné dokumenty, domů vozil statisíce

Někdejší americký diplomat Kevin Mallory čelí závažnému obvinění a úřady ho zatkly. Podle nich se snažil předat nebo rovnou předal Číňanům přísně tajné informace. Napsala to agentura AP a britská BBC.

60letý Kevin Mallory z americké Virginie má velký problém. Muž, který měl v minulosti nerušený přístup k přísně tajným dokumentům, čelí podezření, že tyto citlivé informace předával Číňanům.

Podle BBC se Mallory minimálně v březnu a v dubnu vypravil do Šanghgaje. Úřady na něj přišly, když nedokázal po přistání v Chicagu vysvětlit, kde se vzaly v přepočtu statisíce korun v jeho zavazadlech.

Mallory v minulosti pracoval pro americkou vládu. Když v roce 2012 svoje působení v této roli ukončil, vzal si podle vyšetřovatelů nespecifikované tajné dokumenty s sebou. Dle dostupných informací už stihl část z nich předat čínské straně a detektivové FBI jsou přesvědčení, že v tom hodlal pokračovat.

Mallory teď čelí závažným obviněním - kromě toho, že dokumenty ohledně americké bezpečnosti a obranné politiky vynesl a zřejmě prodal, má na krku i obvinění z křivé výpovědi. Detektivy se prý snažil svést na falešnou stopu.

O jeho motivaci nebo o tom, na kolik si prodejem tajných informací přišel, se agentury nezmiňují.