Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Padli čeští vojáci v Litvě do léčky „Putinových agentů“? Estonská rozvědka varuje před provokacemi

Padli čeští vojáci v Litvě do léčky „Putinových agentů“? Estonská rozvědka varuje před provokacemi

Několik dní poté, co si opilí čeští vojáci utrhli v Litvě ostudu, když se snažili násilím dostat do nočního klubu a pacifikovat je musela přivolaná policie, vydal šéf estonské rozvědky varování před ruskými provokacemi. Rusové by se podle něho mohli pokoušet vyvolávat hospodské rvačky s vojáky NATO a tím zkompromitovat posílení východního křídla NATO. 

Podle šéfa estonské rozvědky může Rusko proti vojákům Severoatlantické aliance, kteří jsou rozmístění v Pobaltí kvůli odstrašení Ruska před případnou invazí, nasadit „celý arzenál prostředků“. Ten prý sahá od vyprovokovaných rvaček v hospodách přes „tradiční sexuální pasti“ až po hackerské útoky a počítačovou špionáž, a to vše proto, aby se zkompromitovalo posílení východního křídla NATO.

Varování velitele estonské rozvědky Mikka Marrana „před triky soupeřova týmu“, zveřejněné v britském listu The Times před odjezdem 800 mladých britských vojáků do Estonska, zaujala i ruská a pobaltská média.

Na serveru Delfi se vzápětí rozpoutala ironická debata, proč nebyli včas varováni i čeští vojáci a zda proti pětici českých vojáků, kteří se dostali do sporu s ochrankou baru v litevské Klajpedě, zasahovali v uniformách místní policie „Putinovi agenti“. Zazněl v ní ale i podobně nadsazený návrh, zda tedy místo vojáků, kteří buď válčí, anebo pijí, neměli do Pobaltí raději pozvat mnichy.

Server Newsru.com poznamenal, že i Rusko, nedůvěřující NATO, zvětšuje své síly u západních hranic. Současně ruský prezident Vladimir Putin označil za výmysl, že by Rusko ohrožovalo Pobaltí, podle něj naopak NATO „ustavičně provokuje a snaží se přimět (Rusko) ke konfrontaci“.

O rozmístění asi 4 000 aliančních vojáků v Pobaltí rozhodl loni v červenci summit NATO ve Varšavě jako o posílení východního křídla aliance, znepokojeného agresivní ruskou politikou vůči Ukrajině.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek