Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Palestinci pálí Trumpovy fotky. Uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele vnímají jako agresi

Palestinci pálí Trumpovy fotky. Uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele vnímají jako agresi

Stovky Palestinců vyšly do ulic města Gaza na protest proti americkému prezidentu Donaldu Trumpovi, který uznal Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Informovala o tom tisková agentura Anadolu. Podle listu The Times of Israel někteří z demonstrantů pálili vlajky USA a Izraele. Vůdce radikálního hnutí Hamás, které ovládá Pásmo Gazy, označil Trumpovo rozhodnutí za „agresi" a „hazardní hru".

„Vyzýváme k zastavení tohoto záměru, který jinak odstartuje strašné změny, nejen v Palestině, ale v celém regionu," řekl vůdce Hamásu Ismáíl Haníja z Gazy televizi Al-Džazíra. Podle něj bude Trumpovo rozhodnutí oficiálním vyhlášením konce mírového procesu.

Americký prezident dnes uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Tento krok už předem kritizovaly muslimské státy i řada západních zemí. Izrael považuje celé město za svou metropoli, Palestinci ale žádají východní Jeruzalém jako hlavní město pro svůj budoucí stát.

Trumpovo prohlášení odsoudily všechny palestinské frakce a počínaje dneškem vyhlásily „tři dny hněvu". Trumpa podle tiskových agentur varoval také saúdskoarabský král, který je přesvědčen, že americký prezident riskuje "hněv muslimů po celém světě".

Organizace islámské spolupráce (OIC) už v pondělí oznámila, že uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele bude považovat za agresi, a 13. prosince se kvůli krizi kolem Jeruzaléma mimořádně sejde v Istanbulu. Liga arabských států se kvůli této záležitosti mimořádně sejde už v sobotu.

Izrael dnes posílily bezpečnostní opatření v Jeruzalémě, kde je podle agentury AP v ulicích zatím klid.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek