Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paranoia v Mosulu. Bagdádí prý neusíná bez výbušné vesty

Paranoia v Mosulu. Bagdádí prý neusíná bez výbušné vesty

Textové zprávy zaslané z obleženého iráckého Mosulu svědčí o tom, že v řadách bojovníků Islámského státu panuje stále větší chaos. Irácké tajné služby ale zároveň upozorňují, že jejich sílu nelze podceňovat a že cesta k dobytí města je stále velmi složitá.  

SMS od neznámého informátora v Mosulu začala irácká rozvědka podle agentury Reuters dostávat před několika týdny. Šéf islamistů Abú Bakr Bagdádí je podle nich kvůli rostoucímu sevření Mosulu stále neklidnější. „Omezil pohyb a zanedbává svůj vzhled,“ napsal zdroj, který podle svých slov není členem Islámského státu, ale je s jeho stoupenci ve styku.

„Žije v podzemních tunelech, které zasahují do různých částí města. Nikdy neusíná bez vesty pro sebevražedného atentátníka, aby se mohl odpálit, kdyby ho chytili,“ dodal.

Textová zpráva je jednou z mnoha, které irácké síly po začátku ofenzivy proti islamistů dostávají. Islámský stát je podle nich pořád mimořádně nebezpečný, jeho vedení i členů se ale zmocňuje stále větší podezřívavost a paranoia.

Islámský stát pravidelně popravuje dopadené zběhy a lidi podezřelé ze špionáže. Bagdádí, který se právě v Mosulu před dvěma lety prohlásil kalifem samozvaného Islámského státu, je údajně obzvláště podezřívavý vůči svým nejbližším spolupracovníkům. „Dříve vtipkoval. Teď už to ale nedělá,“ stálo v jedné textové zprávě.

Bojovník Islámského státu v iráckém MosuluBojovník Islámského státu v iráckém Mosuluautor: Reuters

Informace podle agentury Reuters nelze ověřit, a nejsou tak zcela věrohodné. Jsou ale v souladu s dalšími poznatky kurdské tajné služby. Ta má údajně v Mosulu mnoho informátorů a agentů.

Rostoucí podezřívavost Islámský stát oslabuje v okamžiku, kdy musí čelit dosud největšímu nebezpečí pro svou existenci. Ozbrojenci bojují proti iráckým silám a s nimi spojeným milicím, zároveň ale usilovně hledají a popravují zrádce. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek