Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Paříž na hraně. Protesty vůči policejní brutalitě neutichají, zatčených je 250

Paříž na hraně. Protesty vůči policejní brutalitě neutichají, zatčených je 250

Na začátku února čtyři pařížští policisté údajně znásilnili 22letého Thea. Při pátrání po drogových dealerech policisté černošského mladíka vyzvali k identifikaci. Poté ho zatáhli mimo bezpečnostní kamery a dle výpovědi oběti ho sexuálně zneužili obuškem, bili přes genitálie a rasisticky ho uráželi. Přestože je útočník obviněný ze znásilnění a další tři strážníci z ublížení na zdraví, veřejné bouře kvůli policejní rasové brutalitě v hlavním městě Francie neutichají.

V sobotu se v Paříži protestů proti rasovému násilí zúčastnilo asi 2 300 lidí. Přestože většina se pokojně rozešla, menší skupinky zaútočily na policisty kameny. Jeden z kamenů zasáhl strážníka, který skončil v nemocnici. Od počátku protestů, které následovaly bezprostředně po útoku na Thea 2. února, policie při občanských nepokojích zatkla už asi 250 lidí. Thea navštívil v nemocnici, kde se zotavuje ze svých zranění, i sám prezident Francois Hollande.

Místní tvrdí, že rasové útoky strážníků na chudém pařížském předměstí nejsou nic neobvyklého. Nyní ale útok vyvolal vlnu odporu, která asi sama neustoupí. V oblasti hořelo už několik automobilů, lidé zapalují i odpadkové koše. To, co se stalo, cítí jako hroznou potupu.

V posledních dnech se ale protesty přesunuly z předměstí do centra hlavního města, včera se lidé sešli na Place de la République. Demonstranti nesli transparenty s nápisy Justice for Theo (Spravedlnost pro Thea), metro v oblasti bylo uzavřené a nad místem hlídkoval dokonce policejní vrtulník. Prezidentská kandidátka Marine Le Penová začala nyní usilovat o potlačení neustávajících protestů, protože podle ní příliš vytěžují policii, která by měla být ve střehu kvůli možným teroristickým útokům.

Protestující tvrdí, že policejní rasová brutalita proti obyvatelům tmavé pleti je rozšířeným problémem. „To, co se stalo Theovi, není ojedinělý případ. Je to strukturální problém policejního násilí a nazrál čas, aby se s ním Francie vypořádala,“ uvedl pro The Telegraph vedoucí protirasistické skupiny SOS Racisme Dominique Sopo.

Sdružení proti rasové nesnášenlivosti nyní žádají vytvoření speciálně vycvičené policejní skupiny, která by pracovala ve vyloučených oblastech, ve kterých se nyní násilí objevuje. Od tohoto kroku si slibují i zlepšení vztahů s místními komunitami a snížení zločinnosti a nepokojů. Některá francouzská předměstí trpí vysokým procentem kriminality a Francouzi se jim vyhýbají. Policisté tu čelí řadě útoků organizovaných drogových gangů. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek