Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pařížská dohoda omezuje globální oteplování. Bez ní nám hrozí masivní tání ledovců

Pařížská dohoda omezuje globální oteplování. Bez ní nám hrozí masivní tání ledovců

Cílem takzvané pařížské dohody je udržet globální oteplování pod dvěma stupni Celsia oproti předindustriální éře. Pokud by se to nepodařilo, mohlo by lidstvo čelit přírodním výzvám jako masivní tání ledovců, růst mořské hladiny nebo oslabení zemědělské produkce. 

Základním cílem dohody, která byla podepsána v Paříži 12. prosince 2015, je udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia a co nejvíce se přiblížit hodnotě 1,5 stupně (v porovnání s teplotou v předindustriálním období). Text rovněž vyzývá státy, aby usilovaly o co nejrychlejší globální snížení emisí skleníkových plynů.

V září loňského roku dohodu ratifikovala Čína a Spojené státy, kde ji schválila administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, čímž byl ratifikační proces v USA formálně ukončen. Protože ale o dohodě nehlasoval Senát, není pro USA právně závazná a nový prezident Donald Trump má tedy možnost ji podle své vůle vypovědět.

Hlavní požadavky pařížské dohody jsou nezávazné: Jednotlivé státy budou veřejně prezentovat své plány na snižování emisí oxidu uhličitého. Budou rovněž zveřejňovat postup v naplňovaní plánu. Tyto plány budou revidovány každých pět let. 

Není však úplně jasné, co se stane, pokud jednotlivé země nesplní svůj plán snížení emisí  - tedy kromě toho, že za takový přístup se zemi dostane odsouzení ostatních států a dostane se tak pod vyšší tlak

Nezávazná příloha dohody uvádí, že vlády rozvinutých zemí se mají do roku 2025 shodnout na výši finanční podpory určené pro potřeby a priority rozvojových zemí, přičemž minimem bude 100 miliard dolarů ročně. Finančně by měli pomáhat ti, kdo "jsou v pozici tak učinit".

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek