Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peking bojuje se suchem. Vodu chce čerpat až z Bajkalu

Peking bojuje se suchem. Vodu chce čerpat až z Bajkalu

Přivedením vody z nejhlubšího jezera světa, Bajkalu, chce Čína vyřešit problémy suchem zasažených oblastí na severozápadě svého území. Tisíc kilometrů dlouhý vodovod má vést přes Mongolsko.

Čína zvažuje plány na výstavbu rozsáhlého potrubí, pomocí kterého by odčerpávala vodu z ruského jezera Bajkal. Důvodem je akutní potřeba vyřešit vleklé problémy suchem zasažených oblastí na severozápadě. Plán vypracovali odborníci z postiženého regionu Lan-čou, hlavního města provincie Kan-su.

„Jakmile budou vyřešeny technikálie, měli by ke stolu usednout diplomaté a vyjednat podmínky mezinárodní spolupráce tak, aby byla prospěšná pro obě strany,“ prohlásil Li Luoli, viceprezident Čínského sdružení pro ekonomickou reformu.

Vodovod by měl vést od jihozápadního cípu šest set kilometrů dlouhého Bajkalu přes Mongolsko až do Kan-su. Projekt má mimo jiné posílit místní ekonomiku, kterou sužuje právě dlouhodobý nedostatek vody. Na postiženou oblast loni spadlo jen 380 milimetrů dešťové vody, informoval The Guardian s tím, že tento „drastický plán na výstavbu vodovodu jen podtrhuje závažnost krize vodního hospodářství, kterému Peking čelí“.

Pokračujte ve čtení textu na webu E15.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek