Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Peking praská ve švech. Starosta chce obyvatele vyhnat do okolních provincií

Peking praská ve švech. Starosta chce obyvatele vyhnat do okolních provincií

Počet obyvatel Pekingu šplhá k 22 milionům. V čínském hlavním městě se tak tísní dvojnásobný počet obyvatel České republiky. Představa, že by se astronomické číslo mohlo v následujících letech ještě zvýšit, přivedla pekingského starostu na myšlenku přinutit lidi obývající hlavní město, aby se přesunuli do okolních provincií.

 

Podle posledního sčítání lidu v roce 2010 byl počet obyvatel Pekingu 19,6 milionů lidí. To je oproti roku 2000, kdy zde žilo 13,5 milionů lidí, nárůst o 44 procent. Podle dnešních odhadů se však Peking od roku 2010 opět rozrostl a v čínském hlavním městě žije na 22 milionů obyvatel.

S rozpínáním obyvatelstva se pojí řada závažných problémů, jako jsou nekonečné dopravní zácpy a silné znečištění ovzduší. Nový pekingský starosta se proto rozhodl udělat bobtnání Pekingu přítrž a přislíbil, že metropoli zbaví všech funkcí, které s jejím postavením hlavního města nijak nesouvisí. Tuto myšlenku pekingský starosta Cai Qi přirovnal k „odlupování listů zelí“ a slibuje si od ní „zeštíhlení a zefektivnění“ hlavního města.

Historie Pekingu se datuje do 11. století před naším letopočtem, kdy fungoval jako opevněné město. Titul hlavního města nosí od 13. století, posledních 750 let tak slouží jako čínské centrum moci a kultury. Po nástupu komunistů v roce 1949 se populace Pekingu začala rychle rozrůstat. V roce 1950 zde žily čtyři miliony lidí, v roce 1980 pak devět milionů. Dnes má Peking téměř 22 milionů obyvatel a podle některých odhadů by v roce 2050 mohl počet obyvatel Pekingu atakovat astronomickou hranici 50 milionů lidí.

Starobylá část města s jedinečnou architekturou a historickými uličkami musela kvůli narůstajícímu počtu obyvatel ustoupit dálnicím, nákupním centrům a kancelářským nebo bankovním budovám. Peking se zároveň potýká s dopravními zácpami, nedostatkem vodních zdrojů a s obrovským problémem znečištění ovzduší. Nespokojenost obyvatel s životem ve městě, kde se při pobytu venku dusí a často kvůli smogu nevidí dál než na vzdálenost několika metrů, rok od roku roste.

Pekingské úřady si tak stanovily cíl zastavit růst populace na maximální hranici 23 milionů obyvatel. Cai Qi chce v rámci svého plánu například omezit výstavbu a hlavní město zároveň vyzývá univerzity, aby školní kampusy začaly budovat v okolních satelitních městech. Vyprázdnění města by pekingskému starostovi mohlo dopomoct k jeho dalšímu slibu zastavit růst cen nemovitostí v hlavním městě a bojovat chce také silným znečištěním vzduchu. V pondělí se totiž zavázal, že sníží spotřebu uhlí v čínské metropoli o 30 procent.

Vláda už v roce 2014 přišla s plány, jak čínské metropoli od velkého počtu obyvatel ulevit, a navrhla například přesunutí některých pekingských úřadů do sousedního města Baoding. Začalo se také investovat do rozvoje okolních provincií, které mají přilákat nové obyvatele a hlavní město začalo likvidovat i obrovské trhy, na kterých pracují především přistěhovalci, s cílem přinutit obyvatele s nižšími příjmy odejít z města. Některé školy navíc uzavřely své brány pro děti migrantů. Kontroverzní opatření účel splnily, počet nových přistěhovalců Pekingu se totiž snížil na polovinu.

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek