Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Peklo, jaké jste neviděli." Kalifornií se bleskově šíří požáry, lidé před nimi nestíhají ujíždět

„Peklo, jaké jste neviděli." Kalifornií se bleskově šíří požáry, lidé před nimi nestíhají ujíždět

Kalifornie se potýká s řadou rychle se šířících požárů, které již zničily minimálně 1500 domů a podniků a vyžádaly si nejméně deset lidských životů. Informovaly o tom podle agentury AP tamní úřady. Odhaduje se, že před požáry muselo utéct do bezpečí zhruba 20.000 lidí.

Řada lidí v důsledku požárů utrpěla zranění a několik osob se pohřešuje. "Bylo to peklo, jaké jste nikdy před tím neviděli," uvedla Marian Williamsová, která musela před požárem ujet v automobilu. "Stromy hořely jako pochodně," dodala.

Kalifornský guvernér Jerry Brown kvůli požárům vyhlásil stav nouze v okresech Napa, Sonoma a Yuba. Největším městem v oblasti zasažené požáry je Santa Rosa se zhruba 175.000 obyvateli. Požár v tomto městě zničil řadu budov a vynutil si uzavření škol i evakuaci dvou nemocnic.

 

Podle mluvčího kalifornského úřadu pro lesní a požární ochranu Daniela Berlanta během 12 hodin spálilo 14 požárů v osmi severokalifornských okresech území o rozloze přes 23.000 hektarů, napsala agentura Reuters.

S ohněm bojují tisícovky hasičů a řada požárů stále není pod kontrolou. Požáry vypukly v neděli v noci místního času, zatím však není známo jakým způsobem. Za mimořádně rychlým šířením požárů stojí kombinace silného větru, nízké vlhkosti a teplého a suchého počasí, píše server BBC.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek