Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pence v Bruselu: Rusko musí plnit dohody z Minsku a EU má posílit spolupráci s USA v boji proti teroru

Pence v Bruselu: Rusko musí plnit dohody z Minsku a EU má posílit spolupráci s USA v boji proti teroru

Americký viceprezident Mike Pence dal v Bruselu najevo, že se postoj Spojených států k ukrajinské krizi nemění ani po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. USA i nadále trvají na suverenitě a územní celistvosti evropských zemí, uvedl Pence po dnešním jednání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Rusko má podle slov amerického viceprezidenta plnit závazky vyplývající z mírových dohod, které byly dohodnuty v běloruském Minsku v roce 2015, a obě strany musí okamžitě zajistit příměří. 

Kromě míru na Ukrajině Pence vyzval také k posílení spolupráce Evropské unie s USA v boji proti terorismu. Zmínil například lepší koordinaci a sdílení zpravodajských informací mezi unijními zeměmi a Spojenými státy.

USA jsou podle Pence připraveny pokračovat a rozvíjet spolupráci při zajišťování kolektivní bezpečnosti. Americký viceprezident o tom evropské politiky ubezpečuje už několik dní, například na bezpečnostní konferenci v Mnichově. Hlavní města v Evropě zneklidněla po některých Trumpových vyjádřeních, kdy nový šéf americké administrativy například NATO označil za zastaralé, zpochybnil závazky vůči evropským spojencům, kteří vydávají na obranu jen málo peněz, a naznačil snahu o přátelské vztahy s Ruskem Vladimira Putina.

Pence před novináři zároveň připomněl necelý rok staré teroristické útoky v Bruselu, který si v březnu 2016 vyžádaly přes tři desítky obětí. „Jsme odhodláni dělat - společně s EU a našimi dalšími spojenci v Evropě - vše, co můžeme, aby se podobné útoky už nikdy neopakovaly,“ prohlásil americký viceprezident.

Pence zároveň vyzdvihl spolupráci a poznamenal, že přes všechny rozdíly mají obě strany společné hodnoty i dědictví. „A především stejný smysl - podporovat mír a prosperitu, svobodu, demokracii a vládu práva. A těmto cílům zůstáváme oddáni,“ poznamenal Pence.

Tusk chtěl slyšet tři ano a může si oddechnout

Podle šéfa unijních summitů Tuska byla dnešní schůzka potřebná. Poslední měsíce podle něj přinesly tolik překvapivých vyjádření ohledně vzájemných vztahů, že nebylo možné tvářit se, že je vše jako dřív. Od amerického viceprezidenta prý dnes ale slyšel jednoznačné „ano“ na tři základní otázky, které ho zajímaly.

První se týkala odhodlání USA spoléhat se dál společně s Evropou na mezinárodní řád založený na vládě práva, kde není vše řešeno hrubou silou a egoismem. Druhá otázka se týkala amerického vnímání NATO jako základu bezpečnosti na obou stranách Atlantiku a třetí americké podpory myšlence sjednocené Evropy.

„Americká podpora Evropské unii je pevná a trvalá. Prezident Trump a já se těšíme na další spolupráci s EU, na prohlubování našeho politického a hospodářského partnerství. Dělí nás oceán, ale spojuje nás společné dědictví a společné závazky vůči svobodě, demokracii a vládě práva,“ prohlásil před novináři Pence.

Tusk podotkl, že po tak jednoznačném prohlášení musí Evropané i Američané pouze postoupit od slov k činům. Úvahy o nástupu nějakého „postzápadního“ světového řádu a konci Západu jsou podle něj velmi přehnané a každý si musí být vědom odhodlání západních zemí k obraně.

Pence připomněl sílu obou ekonomik i význam obchodu přes Atlantik. „Udržení a rozvoj naší ekonomické vitality bude vyžadovat tvrdé, ale nutné volby. Obnovený růst znamená mír a prosperitu pro všechny," podotkl viceprezident nové americké administrativy. Washington zatím nedal jasně najevo svůj pohled na budoucnost jednání mezi EU a USA o rozsáhlé obchodní a investiční smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Někdejší polský premiér, který nyní řídí schůzky šéfů států a vlád evropského bloku, po jednání s Pencem připomněl bývalé prezidenty ČR a Polska Václava Havla a Lecha Walesu. Ti podle něj jednoznačně věřili ve smysl spolupráce a solidarity mezi EU a USA. „Nemůžeme dopustit, aby jejich snažení bylo zbytečné. Po dnešním rozhovoru je pro mne snazší věřit, že tento úkol splníme,“ uzavřel Tusk.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek