Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pentagon jde proti Trumpovi. Vojáci se změněným pohlavím budou mít v armádě dveře otevřené

Pentagon jde proti Trumpovi. Vojáci se změněným pohlavím budou mít v armádě dveře otevřené

Americký Pentagon navzdory odmítavému stanovisku prezidenta Donalda Trumpa dovolí osobám se změnou pohlaví sloužit v armádě. Rozhodnutí ministerstva obrany vstoupí v platnost 1. ledna, oznámil dnes ve Washingtonu armádní mluvčí David Eastburn. Trump v srpnu podobnou praxi zakázal a vyzval Pentagon, aby se vypořádal s transgenderovými osobami, které už v armádě aktuálně slouží.

Dnešnímu ministerskému rozhodnutí předcházely dva soudní procesy, v nichž federální soudci Trumpův zákaz zrušili. Jedno ze soudních rozhodnutí navíc Pentagonu ukládalo, aby s přijímáním transgenderových osob začal právě 1. ledna 2018.

Americká vláda se odvolala a žádala, aby ministerstvo obrany Trumpův příkaz respektovalo do rozhodnutí soudu vyšší instance. Pentagon však dnešním oznámením žádost Bílého domu ignoroval.

Osoby, které absolvovaly změnu pohlaví, nebudou přesto mít cestu do řad armády snadnou, upozorňují odborníci. Musejí doložit potvrzení lékařů, že byly ve svém zvoleném pohlaví v posledních 18 měsících „klinicky stabilní“ a nevykazují známky významnějšího sociálního nebo profesního postižení.

Podobná kritéria Pentagon uplatňuje i v jiných případech, například při projednávání žádostí osob s bipolární afektivní poruchou nebo jiným psychickým postižením.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek