Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pětina Izraele právě dostala důvod, být naštvaná: Arabština už nemá být úředním jazykem

Pětina Izraele právě dostala důvod, být naštvaná: Arabština už nemá být úředním jazykem

Legislativní výbor izraelské vlády schválil návrh zákona, na jehož základě by arabština přestala být druhým úředním jazykem v zemi. Kontroverzní návrh předpokládá, že arabština bude mít napříště už jen „zvláštní status“, napsal list Times of Israel. Zákonná předloha, která ještě musí projít ve dvou čteních parlamentem, definuje podle něj Izrael jako „národní domovinu židovského národa“.

Podobný návrh neprošel v Izraeli v roce 2014. Kritici mu tehdy vytýkali, že zákon diskriminuje arabskou menšinu a další menšiny v Izraeli.

Arabové jsou v populaci 8,7 milionu Izraelců zastoupeni více než 20 procenty. Dosud jsou úředními jazyky v zemi hebrejština a arabština.

Arabský poslanec Ajmán Auda označil podle agentury DPA dnešní rozhodnutí kabinetního výboru za „vyhlášení války“ arabským občanům Izraele.

„Diskriminace dostala právní pečeť,“ řekl. Nebezpečí předkládaného zákona podle něj tkví v tom, že „vytváří dvě třídy občanů - Židy a Araby“.

Poslanec Avi Dichter z pravicově orientované vládní strany Likud, který za návrhem zákona stojí, ho obhajoval jako nezbytný. Cílem Palestinců je prý „zničit národní stát Židů“. A navržený zákon má zajistit, aby Židé mohli být „svobodným národem ve své zemi“.

 

 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek