Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pevnost Evropa? EU chce zastavit teroristy na hranicích, schválila zpřísnění kontrol

Pevnost Evropa? EU chce zastavit teroristy na hranicích, schválila zpřísnění kontrol

Europoslanci dnes výraznou většinou schválili zpřísnění kontrol na vnějších hranicích unie. U každého cizince, ale rovněž u všech občanů unijních zemí, budou úřady zjišťovat, zda pas či doklad totožnosti, kterým se prokazuje při cestě do některého ze států Evropské unie či opačným směrem, není evidován v databázi ukradených či ztracených dokladů. Prověřovat se bude také, zda jeho jméno není na seznamu hledaných osob.

„Minimálně dva z teroristů útočících v Paříži byli Francouzi vycvičení v Sýrii. Je proto nejvyšší čas, aby unie zpřísnila pravidla pro postihování všech činností spojených s terorismem, včetně jeho plánování a financování, a aby zprovoznila takový systém, který tyto takzvané zahraniční bojovníky zastaví již na hranicích,“ uvedl český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) z lidoveckého klubu.

K účinnější prevenci teroristických útoků na území EU má pomoci i druhá právní úprava, kterou dnes europoslanci schválili.  V členských státech budou nově klasifikovány jako trestné činy například cesty do zahraničí s cílem připojit se k teroristické skupině, účast na výcviku teroristů nebo veřejná obhajoba terorismu.

„Pokud se podíváte na to, co se dělo po útoku v Bataclanu (pařížském klubu), kde byli útočníci na internetu glorifikováni, je jasné, že je to nebezpečný trend,“ prohlásila německá lidovecká poslankyně Monika Hohlmeierová, která byla zpravodajkou přijatého návrhu. Veřejné schvalování teroristických akcí je podle ní jedním ze zásadních problémů zvyšujících riziko dalších útoků. Podle přijaté úpravy si budou unijní země rovněž povinně vyměňovat informace o trestních řízeních souvisejících s terorismem.

„Dvaaosmdesát procent Evropanů chce, aby unie dělala více v boji proti terorismu. Tato opatření jsou jasnou odpovědí,“ uvedl český europoslanec za ANO a stínový zpravodaj návrhu za liberální frakci Petr Ježek.

Na zapracování právní úpravy týkající se nových trestných činů budou mít členské země 18 měsíců, nová pravidla kontrol na hranicích by podle zpravodajky návrhu mohla po schválení představiteli členských států platit už od dubna.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek