Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Plán na deportaci milionů. Trumpova administrativa jde po imigrantech, dostat je z USA bude nově snadnější

Plán na deportaci milionů. Trumpova administrativa jde po imigrantech, dostat je z USA bude nově snadnější

Slib Donalda Trumpa ohledně přísnějšího postupu vůči imigrantům v USA se znovu začíná naplňovat v praxi. Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti vydalo soubor dokumentů, které přepisují dosavadní praxi a výrazně změní přístup úřadů k imigrantům. Nová pravidla usnadní a urychlí deportace a rozšíří okruh případů, kdy lidé budou muset USA opustit. Zatíží však americkou státní kasu. Informoval o tom server deníku The New York Times.

Zatímco za Obamovy administrativy byli vyhošťováni především imigranti, kteří se dopustili závažné trestné činnosti, nově budou americké úřady moct deportovat rovnou všechny, kteří jsou odsouzeni za jakýkoliv trestný čin. Nařízení se tak dotkne třeba i lidí usvědčených z podvodu, píše The New York Times.

Ministerstvo rovněž vyzývá k častějšímu využívání takzvaných urychlených deportací, což umožní tamním úřadům bezprostředně vyhostit víc lidí. Za minulé administrativy mohly úřady tuto variantu uplatňovat jen vůči lidem nacházejícím se v pásmu 100 mil od amerických hranic, kteří nebyli v USA déle než dva týdny. Nyní? Zrychlené deportace se budou moci dotknout i lidí žijících kdekoli ve Spojených státech dva roky.

Trumpova administrativa počítá s tím, že změna pravidel bude znamenat i zvýšené náklady. Chce najmout 10 tisíc nových imigračních a celních pracovníků, rozšířit počty detenčních center a vytvořit nový úřad, který bude pomáhat rodinám obětí, jejichž smrt měli na svědomí právě přistěhovalci.

Nové imigrační zákony, které budou znamenat výrazný odklon od politiky Baracka Obamy, Donald Trump slibuje už dlouho. V úvodu svého úřadování se věnoval hlavně tématu zdi na hranicích s Mexikem, později pozornost přesunul k výnosu, kterým zamezil ve vstupu do USA lidem ze sedmi muslimských zemí, což posléze zvrátil soud. Úřady mezitím podnikly proti přistěhovalcům nezvykle rozsáhlé razie v několika státech USA naráz, což dál zvýšilo nervozitu a nejistotu v přistěhovaleckých komunitách, které často nevědí, co od nové administrativy čekat.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek