Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po boku týmu, který likviduje bomby nastražené Islámským státem: Jsou na cestách i v hračkách

Po boku týmu, který likviduje bomby nastražené Islámským státem: Jsou na cestách i v hračkách

Humanitární katastrofa nebývalých rozměrů panuje v Iráku, kde za sebou poražený Islámský stát zanechal miliony bomb, min a dalších improvizovaných výbušných zařízení (IED). Nalézají se nejen na silnicích a chodnících, ale i ve vysavačích, rychlovarných konvicích či dětských panenkách. „Bomb je tu tolik, že zde vypukla humanitární krize,“ říká bývalý voják Charlie Martell, který tato explozivní zařízení zneškodňuje. 

Smrtící dědictví války s Islámským státem. To jsou statisíce bomb, min a dalších výbušných zařízení rozesetých na území, které kdysi tato teroristická organizace ovládala. Jsou všude – v bochníku chleba, konvicích na čaj, ledničkách, vysavačích i tělech zemřelých. Na cestách, chodnících, olivovnících a ve školách. A dokonce i v panenkách, se kterými si hrají malé děti, tvrdí server The Economist.

„Islámský stát rozjel jejich průmyslovou výrobu a nacházejí se tak opravdu všude. Jsou nastražené tak, aby způsobily co největší bolest a poškození, nebo aby lidem zabránili dostat se do celých obytných bloků a čtvrtí měst. Nic takového historie nepamatuje, odhadnul bych, že Islámský stát jich zde položil miliony,“ říká pro server Ladbible Charlie Martell, který v Iráku jako kontraktor soukromé bezpečnostní agentury výbušná zařízení odstraňuje.

S taktikou zanechávání těchto zařízení přišel výrazněji již Taliban v Afghánistánu, Islámský stát však tuto taktiku pozvednul na zcela novou úroveň. Stavěl celé tovární komplexy dedikované jen pro výrobu těchto zařízení a vojenští experti rázem začali považovat IS jako nejlepší v oboru. Některá zařízení jsou velmi sofistikovaná a mají pohybové či tepelné senzory, další fungují po prostém sepnutí spínače – například při rozsvícení světla či puštění vody. A jiná jsou naprosto primitivní, třeba granát, který spadne když se otevřou dveře domu. V Iráku a Sýrii jich Islámský stát poschovával miliony, plné vyčištění oblasti nejspíše potrvá ještě několik desetiletí, shodují se experti.

„První exploze zabila našeho souseda a jeho švagrovou ve chvíli, kdy vešli do domu. Tři dni poté zabila mina mého bratrance, jeho jedenáctiletá dcera přišla o nohu a jejich dům byl zničen. O týden později vybouchla mina na olivovníku a můj soused přišel o nohu," popisuje návrat na území osvobozená od tyranie Islámského státu Ali Hussain Omari. Bomby jsou všude a pro lidi, kteří se vrací do svých domovů je obtížné jim čelit. V jiné vesnici jižně od iráckého Mosulu odstranil britský bezpečnostní tým tisícovku takových min a IED a vesnice přitom stále ještě není zcela vyčištěná.

Martellův tým sestává ze 14 až 18 bývalých vojáků, nyní žoldáků, kteří miny hledají společně s iráckou armádou. Každý z jeho mužů má v procesu jinou funkci. Někteří fungují jako stráž, která hlídá zbytek mužstva před nečekaným útokem, další se specializují na vyhledávání explozivních zařízení. A jiní muži pak tato zařízení likvidují.

„Jediní lidé, před kterými se snažíme schovat, jsou bojovníci Islámského státu, stále zde mají snipery a spící buňky, kterým se snažíme vyhnout. Takže jako žoldáci se necítíme. Proto, abyste zneškodnili všechny ty druhy bomb, které tu Islámský stát zanechal, musíte být opravdu šikovní, je to velmi specializovaná práce. Každý večer, když se vrátíme na ubytovnu, tak svým mužům děkuji za to, co dělají. Vím, že příští den může být jejich poslední,“ říká Martell.

Nástražná výbušná zařízení nejsou problémem jen v Iráku, ale i v Sýrii. Tam se k problému přidává i nevybuchlá munice, kterou svrhla letadla prezidenta Bašára Asada a jeho spojenců do obydlených oblastí, podle expertů bude trvat minimálně 30 let, než se podaří zbavit se všech těchto nevybuchlých bomb, min a IED Islámského státu.