Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po letech na svobodě. Nigerijští teroristé propustili desítky zajatých dívek

Po letech na svobodě. Nigerijští teroristé propustili desítky zajatých dívek

Nigérijská teroristická skupina Boko Haram propustila až pět desítek školaček unesených před třemi lety. Informovaly tom dnes agentury Reuters a AFP s odvoláním na nigerijské bezpečnostní a vládní zdroje. V zajetí stále zůstává více než stovka dívek, které islámští radikálové unesli ze školy ve městě Chibok na severu země.

Přesný počet propuštěných je zatím nejasný. Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedl, že jde o 82 školaček, vládní mluvčí však hovořil o nejvýše 50 dívkách a doplnil, že vláda brzy vydá oficiální prohlášení.

Islamisté unesli více než 270 školaček v dubnu 2014 a vláda s nimi dlouhodobě vyjednává o jejich propuštění. Dosud největší skupinou, kterou únosci pustili na svobodu, bylo 21 dívek loni v říjnu.

Únos studentek ze školy v Chiboku ve státě Borno je nejznámějším případem násilností páchaných Boko Haram. V rukou této skupiny jsou stovky dalších unesených dospělých i dětí, o jejichž osud se podle kritiků nigerijské vlády nikdo nestará. Dětský fond OSN UNICEF poukázal na to, že Boko Haram unesené děti využívá k sebevražedným útokům.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek