Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po požáru v Londýně se stále pohřešuje 65 lidí. Některé mrtvé už nikdy neidentifikují

Po požáru v Londýně se stále pohřešuje 65 lidí. Některé mrtvé už nikdy neidentifikují

Po požáru výškového bytového domu v Londýně, který si v noci z úterý na středu vyžádal nejméně 17 mrtvých, je pohřešováno 65 lidí, napsal deník The Sun. Londýnská policie doufá, že se počet obětí nevyšplhá k trojcifernému číslu, a přiznává, že některá těla zřejmě ani nebude možné identifikovat. Mezitím se rozjelo policejní vyšetřování, které se zaměří například na dodržování protipožárních předpisů v bytovém domě. 

Šéf londýnské policie Stuart Cundy na otázku, zda je podle něj možné, že si požár vyžádal přes 100 obětí, ve čtvrtek odpověděl: „Doufám, že se počet obětí nevyšplhá k trojciferným číslům.“

Většina lidí v nejvyšších patrech čtyřiadvacetipodlažního domu ale podle The Sun požár pravděpodobně nepřežila. Teplota žáru překročila 1000 stupňů Celsia. V šesti nemocnicích lékaři prý pečují o 74 obětí požáru, 18 lidí je ve vážném stavu.

Jeden z přeživších deníku The Sun popsal, jak s rodinou z domu prchali. „V momentě, kdy jsme otevřeli dveře, zachvátil nás dým. Neměli jsme však na výběr, jelikož plameny začaly šlehat skrze okna,“ řekl s tím, že museli sejít z 21. patra a neviděli nic před sebou. „Spolu s malými dcerami a mou těhotnou ženou, která je v sedmém měsíci, jsme museli po cestě překračovat těla,“ dodal.

Hasiči a policie v Londýně mezitím pokračují v práci na likvidaci následků neštěstí. Britská premiérka Theresa Mayová nařídila, aby byl požár důkladně vyšetřen. Předmětem vyšetřování byl mohly být například otázky, které se týkají dodržení protipožárních předpisů v domě, který nedávno prošel rekonstrukcí.

V obecních bytech žilo podle britských médií 400 až 600 lidí z převážně sociálně slabších vrstev.