Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po ruských bojovnících IS zůstaly stovky sirotků. Moskva je chce dostat zpět do vlasti

Po ruských bojovnících IS zůstaly stovky sirotků. Moskva je chce dostat zpět do vlasti

Moskva chce dostat z Blízkého východu zpět do vlasti děti ruských občanů, kteří v Iráku a Sýrii bojovali na straně radikálů z takzvaného Islámského státu. Podle různých zdrojů se tam v současné době nachází takřka 400 ruských dětí především z kavkazských republik Dagestánu a Čečenska, napsal dnes list Kommersant. O jejich navrácení do Ruska bude s iráckými a syrskými úřady jednat nově vytvořená komise.

 „V databázi jsme shromáždili přibližně 350 jmen dětí, které se nacházejí na Blízkém východě... Pocházejí prakticky z celého Ruska; například z Uljanovska nebo Rostova na Donu. Nejvíce dětí, přibližně dvě stovky, však pochází z Dagestánu,“ uvedla prezidentova zmocněnkyně pro dětská práva Anna Kuzněcovová.

Na problém upozornil případ chlapce z Čečenska, kterého ještě jako dvouleté dítě odvezl otec s sebou do Iráku. Matka se pak obrátila na úřady, když o dva roky později chlapce poznala na videu z bagdádského dětského domova, které kolovalo na internetu. Tam se chlapec dostal, když irácké vojenské jednotky dobyly zpět Mosul. Jeho návrat domů následně vyjednal s iráckou armádou čečenský senátor syrského původu.

Návrat dětí zpět do vlasti je podle Kuzněcovové v současné době příliš zatížen byrokracií. Nejvíce problematické je dostat zpět do Ruska dítě, které se ruským občanům narodí přímo v zemích Blízkého východu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek