Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Po třech týdnech blokády do Jemenu dorazila první loď s pomocí. Čeká na ni přes 11 milionů dětí

Po třech týdnech blokády do Jemenu dorazila první loď s pomocí. Čeká na ni přes 11 milionů dětí

Loď s nákladem 5500 tun mouky dnes připlula do jemenského přístavu Hudajdá po třítýdenní dopravní blokádě vyhlášené koalicí pod vedením Saúdské Arábie. Informovala o tom agentura Reuters. Blokáda začala 6. listopadu a je zatím poslední kapitolou více než dvouletého konfliktu arabské aliance se šíitskými povstalci v Jemenu.

V sobotu v jemenské metropoli Saná přistály po týdnech první tři letadla s humanitárními pracovníky OSN a téměř dvěma miliony dávek vakcíny proti choleře, kterou se uplynulý rok v zemi na jihu Arabského poloostrova nakazilo na 900 000 lidí. Podle oblastního ředitele humanitární organizace UNICEF v Jemenu Geerta Cappelaereho naléhavě potřebuje pomoc přes 11 milionů dětí. Každých deset minut zde prý jedno dítě podlehne léčitelné nemoci.

Přístav Hudajdá mají nyní pod kontrolou rebelové z kmene Hútíů. „Loď je 106 metrů dlouhá a veze 5500 tun mouky,“ řekl místní činitel o prvním plavidle s pomocí, které sem dorazilo od 6. listopadu, kdy Saúdská Arábie se svými spojenci zablokovala letecký, pozemní a mořský přístup do Jemenu. UNICEF dnes zároveň uvedl, že dvě jeho lodě s léky a filtry na vodu stále nezískaly povolení na zakotvení v přístavu Hudajdá.

Bezprostřední příčinou dopravní blokády Jemenu byl raketový útok z Jemenu na letiště u Rijádu 4. listopadu, který zneškodnila protivzdušná obrana Saúdské Arábie. Podle Rijádu nesl za útok odpovědnost Teherán, který rakety jemenským povstalcům dodává. Írán odmítl, že by povstalcům dodával zbraně.

V Jemenu trvají boje už dva a půl roku. „Jemen čelí nejhorší humanitární krizi, jakou jsem kdy viděl,“ řekl agentuře AP Cappelaere. „Bohužel válka v Jemenu je válkou proti dětem,“ dodal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek