Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pod britskou premiérkou se znovu kýve židle. Desítky poslanců podepisují, že má jít z funkce

Pod britskou premiérkou se znovu kýve židle. Desítky poslanců podepisují, že má jít z funkce

Čtyřicet britských zákonodárců za konzervativní stranu se podle deníku The Sunday Times dohodlo na podepsání dopisu vyjadřujícího nedůvěru premiérce Therese Mayové. To je jen o osm méně, než je potřeba na vyvolání procesu volby nového šéfa konzervativní strany, komentovala agentura Reuters.

Takový vývoj by znamenal další problémy pro premiérku, jejíž pozici výrazně oslabily předčasné volby v červnu. Vláda Mayové se rovněž potýká s pomalým vyjednáváním ohledně podmínek odchodu z Evropské unie a skandálem kolem sexuálního obtěžování. Kvůli tomu nedávno odstoupil ministr obrany Michael Fallon, kabinet pak tento týden přišel o ministryni pro mezinárodní rozvoj Priti Patelovou, která rezignovala, protože prý nedostávala "vysokým standardům, které jsou očekávány".

Nahradit Mayovou v čele konzervativců někým jiným se část straníků snažila už po jejím kritizovaném projevu při každoročním sjezdu strany. Tento pokus selhal, ale podle Reuters jsou mnozí premiérčini straničtí kolegové s jejím počínáním nespokojeni a diskuse o jejím konci přetrvávají. Pokud by v čele strany došlo k výměně, nový lídr by převzal jak post předsedy strany, tak předsedy vlády, aniž by muselo dojít k volbám.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek