Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podcenili Američané bezpečnostní opatření? Střelec přijel na Floridu s jasným plánem útočit

Podcenili Američané bezpečnostní opatření? Střelec přijel na Floridu s jasným plánem útočit

Esteban Santiago přiletěl podle vyšetřovatelů do Fort Lauderdale se záměrem útočit. Zabil při tom pět lidí, dalších osm zranil. Při výsleších s policií teď spolupracuje, roli podle rodinných známých možná sehrála duševní nemoc. Veterán z Iráku si v minulosti stěžoval, že slyší hlasy. Útok ale znovu rozpoutal diskusi o bezpečnostních opatřeních, hlavně těch o převozu zbraně.

„Ukazuje se, že sem přiletěl, aby provedl tento hrozný čin,“ řekl na tiskové konferenci George Piro z FBI. Na Floridu přiletěl Santiago z Aljašky s přestupem ve státě Minnesota. V odbaveném zavazadle měl zbraň, kterou úřadům nahlásil. Po vyzvednutí tašky začal střílet.

Jaká jsou pravidla na převoz zbraně?

V Americe lze přepravovat zbraně v letadle, pokud jsou umístěné v pevném kufříku a projdou odbavením. Právě to Santiago udělal. Zbraň i munici nahlásil už v odletové hale na Aljašce, tamní zákony tak v tomto případě dodržel.

Není to tak ale vždycky. Na letištích se každý rok zabaví stoky zbraní, úřady tak cestující o pravidlech informují i prostřednictvím sociálních sítí. Připomínají jim, jak přepravovat i další zbraně, jako třeba nože.

 

Páteční útok ale ukázal na další díru v bezpečnostních opatřeních. Na to, jak zranitelné jsou veřejné prostory – odletové haly, okolí pásů se zavadly, které jsou na některých letištích přístupné i veřejnosti. Podobné strategie využili i teroristé loni v březnu na letišti v Bruselu. Vedle opravy už tak špatného stavu některých amerických letišť, tak možná dojde i na přezkoumání bezpečnostních opatření. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek