Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podivné přátelství Ruska a Severní Koreje. Obě země ode dneška spojuje nová lodní cesta

Podivné přátelství Ruska a Severní Koreje. Obě země ode dneška spojuje nová lodní cesta

Severní Korea nadále rozšiřuje své spojení s okolním světem. Podle zprávy serveru CNN totiž své historicky první lodní spojení mezi severokorejským Rasonem a ruským Vladivostokem. Doprava trajektem je však určena primárně pro zahraniční turisty. 

Nový trajekt, který bude vyjíždět jednou týdně, má vozit zejména návštěvníky z Číny, kteří tak nyní mohou navštívit Severní Koreu i Rusko během jedné cesty. První plavba lodi Mang Gyong Bong již převezla přibližně čtyři desítky lidí, zejména čínských turistů a Rusů vracejících se z návštěvy KLDR. Dříve bylo spojení mezi KLDR a Ruskem možné pouze po železnici či letecky.

„Mezinárodní turistická linka bude spravována díky společnému úsilí Ruska a korejského operátora DPRK. Věříme, že spojení přispěje k silnější ekonomické a turistické kooperaci mezi oběma zeměmi,“ uvedla v prohlášení severokorejská tisková agentura KCNA.

Nové turistické spojení bylo zahájeno navzdory tomu, že Severní Korea v minulém týdnu navzdory světovému společenství provedla další test balistické střely, která dopadla jen nedaleko ruských hranic. Rusko však na test i současné agresivní severokorejská politická gesta reagovalo umírněně – prezident Vladimir Putin odsoudil zkoušku jako nebezpečnou, nicméně varoval i proti zastrašování KLDR.

„Rusko je sice znepokojeno situací v KLDR a jejími testy balistických raket, na druhé straně je ovšem vnímá i jako politickou páku, kterou může využít proti Západu,“ říká Matthew Chance, mezinárodní korespondent serveru CNN. „Rusové nechtějí, aby Severní Korea měla nukleární zbraně, nicméně na druhé straně vědí, že není mezi cíli KLDR,“ dodal.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek