Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Podvodníci z Ruska perou pomocí Airbnb špinavé peníze. V nekalém byznysu možná jedou i Češi

Podvodníci z Ruska perou pomocí Airbnb špinavé peníze. V nekalém byznysu možná jedou i Češi

Nedávno vyšlo na povrch, že bývalý předseda kampaně Donalda Trumpa Paul Manafort pral špinavé peníze prostřednictvím oblíbené ubytovací služby Airbnb. Podle portálu The Daily Beast však není rozhodně jediný – především ruská zločinecká fóra zneužívají ubytovací služby za stejným účelem. 

Jak píše portál The Daily Beast, podvodníci využívají jakoukoli příležitost k nelegálnímu získávání peněz, zvláště když se jedná o on-line služby. Ty totiž mnohdy vyžadují poměrně malou námahu a jen trochu kreativity k tomu, aby člověk získal peníze nelegální cestou. Nejen Paul Manafort, ale i podvodníci na ruských fórech využívají k praní špinavých peněz právě oblíbenou službu Airbnb.

Portálu The Daily Beast se podařilo vypátrat mnoho příspěvků na několika ruských fórech, v nichž uživatelé hledali lidi, kteří by spolupracovali na zneužití služby Airbnb. Podle Ricka Hollanda, viceprezidenta strategie společnosti Digital Shadows, která se zaměřuje na počítačovou bezpečnost, se tyto operace spoléhají na jednotlivce nebo skupinu, kteří používají oprávněné nebo odcizené účty na Airbnb, aby si vytvořili rezervace a uskutečnili platby svým spolupracujícím hostitelům na Airbnb. Hostitel pak odešle zpět určité procento zisků, a to i přesto, že nikdo v nemovitosti nepobývá.

V podstatě je to způsob, jak získat hodnotu z ukradených kreditních karet. V jiném případě mohou podvodníci s odcizenými kartami nakupovat elektronické zboží, jako například iPhone, a pak ho prodat se ziskem. Jedná se o tutéž myšlenku praní peněz, jen pomocí Airbnb. „Získané peníze obdržíte do dvou dnů od data rezervace,“ píše jeden ze zjevných podvodníků na ruském fóru s tím, že hostitelé jsou již připraveni. Na stejném fóru další uživatel píše, že se naopak „hledají hostitelé pro spolupráci“. Je tedy evidentní, že tito hostitelé se na praní špinavých peněz významně podílejí.

Když zákazník pobývá v nemovitosti hostitele, je následně vyzván, aby mu zanechal recenzi, takže ostatní potenciální zákazníci i Airbnb mohou vidět, zda je hostitel legitimní, nebo ne. Zdá se, že podvodníci obcházejí tuto skutečnost tím, že v některých případech používají sice skutečné, ale zkorumpované hostitele.

Ředitel odboru rizik Nick Shapiro ve vyjádření pro the Daily Beast uvedl, že v Airbnb mají bezpečnostní opatření, kterými se snaží blokovat podezřelé transakce. Podle odborníků však nelze stoprocentně garantovat, že zachytí veškerou nekalou činnost.

Praní špinavých peněz může pochopitelně fungovat i mimo území Ruska. V jednom z příspěvků uživatel hledal hostitele z jakékoli země, další z uživatelů zase někoho ze země Evropské unie. Je tedy možné, že se něco podobného začne, nebo už začalo dít i v Česku.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek