Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pohled do hlavy masového vraha. Útočník popisuje moment, kdy se terorista rozhodne zabíjet

Pohled do hlavy masového vraha. Útočník popisuje moment, kdy se terorista rozhodne zabíjet

Soud v USA nedávno zpřístupnil veřejnosti lékařské záznamy a další materiály z vyšetřévání masového vraha. Poskytují unikátní pohled do hlavy člověka, který vraždí z nenávisti. Podobně jako někteří muslimští a jiní teroristé v Evropě, které ale na rozdíl od amerického vraha nemohl nikdo vyzpovídat, protože zemřeli na místě činu. O to cennější materiál záznamy americké justice představují. 

Před dvěma lety – v červnu 2015 – vtrhl mladý americký rasista Dylann Roof do kostela v Charlestonu v Jižní Karolíně a zastřelil devět černošských věřících. V lednu letošního roku ho porota odsoudila k trestu smrti, na jehož vykonání čeká v jedné z amerických věznic.

Podle serveru the Daily Beast je Roof klasický „osamělý vlk“, který se radikalizoval před blikající obrazovkou počítače v zatemněné místnosti vlastního domova; deprimovaný tím, co čte na internetu, ale znovu a znovu se na něj vracející a krmící svoji frustraci, sny o slávě, zlobu a nenávist do té doby, dokud nepocítí, že nazrál čas konat.  

Za touto charakteristickou si lze stejně tak představit střelce z nočního gay klubu v Orlandu, který v červnu zabil na padesát lidí, nebo muže, který minulý rok v červenci najel na promenádě ve francouzském Nice náklaďákem do davu lidí. I oni nebyli nějací prominentní zabijáci, ale spíše ztroskotanci, kteří si nevěděli rady se svým životem. Na rozdíl od Roofa ale zahynuli na místě činu, takže jen můžeme spekulovat o příčinách a motivech, které je dovedly k rozhodnutí vraždit. O to cennější jsou lékařské záznamy, záznamy z výslechů a psychologické posudky Dylanna Roofa, které soud nedávno zpřístupnil veřejnosti.

Ačkoliv Roof nebyl muslim, v materiálech se dočtete, že se považoval za džihádistu neboli svatého bojovníka. V rozhovorech s psychologem Jamesem C. Ballengerem, který posuzoval jeho příčetnost, Roof kromě jiného uvedl, že „je ve stejné situaci jako Palestinec v izraelském vězení poté, co zabil devět lidí“. Byl také přesvědčen, že by Palestinec nebyl naštvaný nebo svého činu litoval, protože úspěšně vykonal to, co bylo jeho cílem.

Roofův případ je zajímavý také v tom, že podle testů je inteligentní – v testu IQ dosáhl skóre 125. Má rovněž velmi dobré vyjadřovací schopnosti, což potvrdil už krátce po svém zatčení, když byl vyšetřovatelům u výslechu schopný obsáhle popsat, jak spáchal zločin a proč si vybral zrovna černošské věřící. „Uvědomoval jsem si, že ti lidé jsou v kostele a nejsou to žádní kriminálníci nebo tak něco, ale černošští zločinci zabíjejí nevinné bělochy každý den,“ uvedl Roof. 

Během soudního přelíčení Roof odmítl snahu svého obhájce, který se od něj snažil odvrátit trest smrti tím, že se snažil porotu přesvědčit, že jeho klient trpí psychickou poruchou – nejspíše nějakým druhem autismu, v důsledku čehož si svoje konání ani pořádně neuvědomoval. V posudku, který předložila obhajoba, se dle serveru the Washington Post také píše, že Roof vykazuje známky deprese, paranoie a dalších psychických poruch, kvůli kterým postrádá kontakt s realitou. 

„Psychiatr mi řekl, že se mnou není nic špatně. Nejsem autista, jsem psychopat,“ popřel takové závěry Roof dle nedávno zveřejněných soudních záznamů. Sám se tak přihlásil k tomu, že byl během vraždění příčetný.  

Podle záznamů byl Roof na svého obhájce natolik naštvaný, že soudce nechal z jeho dosahu raději odstranit i propisovačky, aby ho nenapadlo je použít. Roof si totiž svůj čin vykreslil jako nějaké hrdinské tažení a nemohl snést, že by bylo marginalizováno nějakou psychickou poruchou. „Pokud si lidé myslí, že jsem autista, zpochybňuje to důvod, proč jsem ten zločin spáchal,“ řekl soudci během uzavřeného slyšení před soudním stáním. Dokonce mu řekl, že je ochotný přijmout trest smrti, jen aby ostatní nepodceňovali to, co udělal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek