Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pohled do nitra propagandy KLDR. „S jadernými testy nikdy nepřestaneme,“ tvrdí státní úředník

Pohled do nitra propagandy KLDR. „S jadernými testy nikdy nepřestaneme,“ tvrdí státní úředník

Napjatá situace na Korejském poloostrově asi jen tak neutichne. Jak v exkluzivním rozhovoru potvrdil severokorejský vládní úředník, nukleární testy budou pokračovat, dokud se budou Spojené státy „chovat agresivně“. A ačkoli prezident Donald Trump nešetří ostrými výroky a k pobřeží poloostrova vyslal armádu, ve hře je spíše uvalení ekonomických sankcí a tlak mocností na KLDR.

„Jaderné testy jsou důležitou součástí snahy posílit naši nukleární sílu. Pokud se Amerika bude dál chovat nepřátelsky a agresivně, se zkouškami nukleárních zbraní a raket nikdy neskončíme,“ uvádí v rozhovoru s reportérem CNN vládní úředník KLDR Sok Chol Won. Kdy se ale dlouho očekávaný šestý jaderný test uskuteční, úředník neodtajnil. Záleží to prý hlavně na dalším vývoji situace. A ta se zdá být čím dál napjatější.

K poloostrovu míří americká atomová ponorka a v Jižní Koreji instalovala armáda antiraketový systém THAAD. Manévry pravděpodobně uspíšilo vojenské cvičení KLDR, na kterém armáda předvedla bohatý zbrojní arzenál. „Cvičení bylo přímou odpovědí na akty agrese Spojených států,“ potvrzuje Sok Chol Won. A akce vyvolala reakci. Experti nicméně předpokládají, že k případnému ozbrojenému konfliktu nedojde.

„Důvodem náhlé vojenské aktivity Washingtonu je pravděpodobně jiný skrytý motiv. Spojené státy chtějí přesvědčit Čínu, aby začala brát vážně návrh ekonomických sankcí vůči KLDR,“ myslí si ředitel mezinárodního bezpečnostního programu v Lowyho institutu v Sydney Euan Graham. Trump opakovaně a zatím bez úspěchu na Čínu v tomto ohledu apeloval, protože země je považovaná za jediného pravého spojence KLDR a americký prezident si myslí, že by mohla svého chráněnce „umravnit“.

Zástupci americké diplomacie tento týden apelovali na senátory a seznámili je s nejnovějším vývojem v oblasti. V prohlášení po jednání diplomaté potvrzují, že jsou stále naklonění mírovému odzbrojení a dialogu. „Zůstáváme otevření vyjednávání, které nás dovede k cíli. Zároveň jsme ale připravení hájit zájmy země i našich spojenců,“ stojí v dokumentu, pod který se podepsal ministr zahraničí Rex Tillerson, ministr obrany James Mattis a šéf tajných služeb Dan Coats.

Severní Koreu už po desetiletí navíc sledují lidskoprávní aktivisté. Podle svědectví uprchlíků se v zemi nacházejí brutální vězeňské tábory, ve kterých trpí prý až 120 tisíc mužů, žen i dětí. Informace o nich mohou podat právě jedině ti, kterým se z KLDR podařilo uniknout. „Tito lidé jsou kriminálníci, kteří uprchli ze země a nyní je Američané platí za to, aby podávali lživá svědectví. Spojené národy se snaží téma lidských práv politizovat a použít ho proti nám. Jejich reporty jsou pouhá fikce,“ uvádí vládní úředník Sok. Chránit lidská práva podle něj znamená chránit zájmy Severní Koreje a jejího vůdce Kim Čong-Una.