Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pojďme spolu neválčit. Čína a Japonsko budou mluvit o ostrovech Senkaku

Pojďme spolu neválčit. Čína a Japonsko budou mluvit o ostrovech Senkaku

Japonský premiér Šinzó Abe a čínský prezident Si Ťin-pching po dvoudenním jednání dospěli k základu dohody o ostrovech Senkaku. Kvůli nepatrnému liduprázdnému území ve Východočínském moři se oba státy dostávají do stále ostřejších sporů. Teď se státníci domluvili, že si v případě nové krizové situace budou napřímo telefonovat.

Na první pohled to je zpráva jako z jiného světa. Co jiného by měli státníci dělat, než se snažit zabránit válce? Jenže v případě ostrovů Senkaku jde o úplně jiný případ. Čína, Japonsko a čas od času také Tchajwan se o ně pravidelně přou už od konce Druhé světové války. Ostrovy Senkaku pro asijské státy nemají jinou hodnotu než citovou a prestižní.

Ostrovy skutečně nemají nic, kvůli čemu by stálo za to jít do války. Podnebí je tam vlhké, většinu roku prší. Pár koz, který zde před lety lidé neopatrně vysadili, se rozmnožil a zvolna likviduje veškerou vegetaci. Kozy ohrožují dokonce už i to nejvzácnější, co na Senkaku existuje, endemického krtka s latinským jménem Mogera uchidai. A přesto na sebe kvůli tomuto ztracenému kousku země velmoci opakovaně chřestí zbraněmi.

Doutnající konflikt mezi Čínou a Japonskem se vyostřil po roce 2010. Tehdy se na Senkaku vylodila skupina čínských aktivistů. které vzápětí zajala japonská policie. Provokace na jedné straně a tvrdý zásah na straně druhé nadělaly hodně zlé krve. Tehdejší japonský premiér Jošihiko Noda prohlásil, že pokud se na Senkaku ukáže ještě nějaký další Číňan, je Japonsko ochotno bojovat. Čínské politbyro reagovalo stejně a administrativa Baracka Obamy měla plné ruce práce, aby oba asijské soky dostala zpátky do jejich rohu pomyslného ringu.

Jak informoval deník Japan Times, od ledna 2018 by ve Východočínském moři měl fungovat komunikační systém. Jeho úkolem je zaručit, aby občasné střety například mezi čínskými a japonskými rybáři nečekaně nepřerostly v ozbrojený konflikt. Ten by se totiž mohl v regionálních podmínkách vymknout zpod kontroly.

Nabízí se ale ještě jeden výklad. Není vyloučeno, že Čína a Japonsko budou postupně vyrovnávat třecí plochy mezi sebou. Obě země totiž z geopolitického hlediska jsou potenciálně ohroženy Ruskem a také stále expanzivnější miliardovou Indií. Jak poukázal americký kontradmirál James Stavridis, pro Čínu a Japonsko je už ve střednědobém výhledu efektivnější soustředit se spíš na omezení výbojnosti Ruska a Indie než na výhružky sobě navzájem.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek