Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Pokud se vrátím, zemřu.“ Žena utíkala před tyranií v Saúdské Arábii. Uspořádali na ni hon a odvlekli ji zpět

„Pokud se vrátím, zemřu.“ Žena utíkala před tyranií v Saúdské Arábii. Uspořádali na ni hon a odvlekli ji zpět

24letá Saudka Dina Ali Laslumová se rozhodla, že už nechce žít v zemi, kde jsou práva žen potlačována ve velkém, a potají se vydala na cestu do Austrálie. Doufala, že tam získá azyl a začne nový život. Její cesta za svobodou ale skončila na letišti v Manile, kde jí úřady zadržely, sebraly jí pas a poslali ji zpět. To vše zřejmě na popud Saúdů, kteří na mladou ženu uspořádali doslova hon a odvlekli ji „domů“.V Saúdské Arábii jí kvůli útěku hrozí smrt a lidskoprávní aktivisté volají po její záchraně. Nad případem mladé Saudky se bouří i uživatelé sociálních sítí, kteří se pod hashtagem #SaveDinaAli snaží zachránit její život.

Jediné, po čem 24letá Dina toužila, bylo dostat se ze Saúdské Arábie, která je v rovnosti žen a mužů považována za jeden z nejhorších států světa. Ženy zde mají tristní postavení, minimální respekt, nemůžou řídit a bez mužského svolení – ať už jde o otce, manžela, či bratra – nesmějí například ani studovat, cestovat nebo uzavřít manželství. Život v patriarchátu dívka proto chtěla vyměnit za život ve svobodném světě a rozhodla se k odvážnému kroku: Vydat se na vlastní pěst do Austrálie, kde chtěla požádat o azyl.

Na letišti ve filipínské Manile ji ale zadržely místní úřady, které jí zabavily pas. Její příběh se dostal na veřejnost díky videu, které natočila na mobilní telefon jednoho z kanadských turistů a vyvěsila na twitteru. „Jestli přijde má rodina, zabijí mě. Pokud půjdu zpět do Saudské Arábie, budu mrtvá. Prosím, pomozte mi,“ říká na videu se strachem v hlase Dina.

Zatímco se lidé na sociálních sítích bouří a pod hashtagem #SaveDinaAli se snaží o její záchranu, britský deník The New Arab informoval naopak o velmi nenávistných komentářích pocházejících ze Saúdské Arábie, které volají po její co možná nejsurovější smrti.

„Každá děvka, která uteče od své rodiny, si zaslouží smrt,“ tvrdí autor jednoho z komentářů na twitteru, podle kterého se jen tímto způsobem „smyje hanba“ rodiny. Další příspěvky však jsou ještě dál. „Byla by ostuda ji zabít. Měli byste ji polít benzinem a zapálit. Zapalte ji ale někde hodně daleko, aby její hrozný smrad nedošel až k nám,“ stojí v komentáři.

Někteří lidé pravdivost příběhu zpochybňují a zdržení Diny popírají i filipínské úřady. Naopak saúdská ambasáda na Filipínách potvrdila, že byla občanka Saúdské Arábie vrácena zpět do země, dodala ale, že to, co se stalo, jsou „rodinné záležitosti“. V reakci na zpochybňování jejího příběhu se na sociálních sítích objevila i letenka z Kuvajtu do Manily na jméno Dina Ali Laslum.

Vládní Saúdská komise pro lidská práva uvedla, že si je případu vědoma a už se jeho vyšetřením začala zabývat. Osud ženy však zůstává neznámý. Na posledním videu zveřejněném na twitteru, které natočil jeden ze svědků, se filipínští úředníci snaží Dinu předat muži ze Saúdské Arábie, zatímco ona křičí: „To není můj otec“. Lidskoprávní aktivisté tvrdí, že po jejím zadržení Dině svázali nohy a ruce, ústa přelepili lepicí páskou a násilím ji dostali do letadla mířícího do saudskoarabského města Džidda.